A nikotintartalom csökkentése időről-időre felmerül a világban, főként egészségügyi szervezetek, nem kormányzati hatóságok szorgalmazzák. Az USA-ban legutóbb 2017-ben, az amerikai élelmiszer- és gyógyszerbiztonsági hatóság (FDA) javasolta ezt, de nem lett belőle törvény. Így a mostani az első olyan lépés a világon, amely kormányzati szinten, törvényben határozná meg a cigaretták nikotintartalmát. A Biden-kormányzat tervei szerint a nikotint nemcsak a hagyományos cigarettákban, hanem a fiatalok körében kedvelt elektromos cigarettákban is korlátoznák. Szakértők szerint a példa ragadós lenne, például az Európai Unió is követné a gyakorlatot – írta a CNN .
Noha egyre kevesebben dohányoznak, az Egyesült Államokban még mindig évente 480 ezer ember hal meg a dohányzás következtében. A cigarettában nem a nikotin okozza a rákot, de az felel a függőség kialakulásáért. Felmérések szerint a fiatal dohányosok kétharmada azt mondja, hogy le akar szokni. Az erős függést okozó nikotin miatt azonban nem tud. Ezen javíthat a nikotinszint csökkentése. A dohányzás egyébként is súlyosan káros az egészségre, mert megnöveli a szív- és érrendszeri, illetve a légzőszervi megbetegedések kockázatát. A tüdőrák 90 százalékát a dohányzás okozza.
A CNN által megszólaltatott szakértők szerint, a szabályozás nem fog egyik napról a másikra megvalósulni, és nincs garancia arra, hogy azt be is vezetnék. A menetrend szerint a kormány idén elkészíti a javaslatot, majd az FDA 2023 májusáig véleményezi és nyilvánosságra bocsájtja. Szakértők azt mondják, "nagyon valószínű", hogy a dohányipari vállalatok ezután perelni fognak, hogy megakadályozzák a szabály életbe lépését.