A kormányzati tervek – és a most benyújtott törvényjavaslat – szerint a jövőben a megyei kórházakban lenne sürgősségi ellátás, a városiakban pedig legfeljebb szakellátás. Ezt úgy oldanák meg, hogy minden megyében kijelölnek egy vezető intézményt, ami ellátja az irányítási feladatokat, és dönt egyebek mellett a dolgozók megyén belüli átvezényléséről. Ezzel a megoldással reagálna a kormány a szakemberhiányra – számol be róla témával foglalkozó cikkében a hvg.hu.
Átalakítanák az ügyeleti ellátást is
Ahogy azt a lap írja, egyelőre nem tudni, hogy melyik megyei kórháznak mi lesz a feladata a jövőben, ahogy az is kérdéses, hogy a Budapesti intézményeket hogyan érintik majd a tervezett változások. Annyi viszont kiderült, hogy "a városi kórháznak 0-24 órában alkalmasnak kell lennie a betegfogadásra, és legalább kettő, a miniszter által rendeletben meghatározott szakmában nyújt fekvőbeteg-szakellátást, míg a vármegyei kórház 0-24 órában biztosít sürgősségi ellátást és legalább öt, a miniszter által rendeletben meghatározott szakmában nyújt fekvőbeteg-szakellátást".
A benyújtott törvényjavaslat szerint a háziorvosi és házi gyermekorvosi ügyeletről a fővárosban továbbra is az önkormányzatoknak kell gondoskodniuk. Az átvezénylésről pedig annyit lehet tudni, "hogy a munkavégzés helyének munkáltató általi egyoldalú meghatározása a foglalkoztatottra nézve – egészségi állapotára vagy családi körülményeire tekintettel – aránytalan sérelemmel nem járhat” - olvasható a hvg.hu-n.