Egy hal segíthet az amputáltakon

Az emberek régi vágya, hogy a sérülések miatt elveszített végtagokat vissza tudja növeszteni, ahogy például a szalamandrák teszik. Eddig nem értettük a regenerációs folyamat genetikai hátterét, de most egy édesvízi hal hozzásegíthet bennünket a titok megoldásához.

A pettyes kajmánhal (Lepisosteus oculatus) egy Észak-Amerika vizeiben élő csontoshal képes teljes egészében visszanöveszteni elvesztett úszóit, ahogy néhány más halfaj is. A PNAS-ban, az Amerikai Tudományos Akadémia folyóiratában tették közzé a Michigani Állami Egyetem (MSU) kutatói azt a tanulmányt, amely megalapozhatja az elveszett emberi végtagok természetes úton történő regenerálásának tervét.

kajmánhal
A pettyes kajmánhal (Lepisosteus oculatus) lehet a végtagjukat vesztett emberek megmentője - Fotó: 123rf

Ez azért fontos, mert rengeteg ember veszíti el balesetek vagy valamilyen betegség miatt a végtagjait. Magyarországon például csak a combcsont magasságában végzett amputációk száma (javarészt cukorbetegség és érszűkület következményeként) évente több mint 2900. Ezzel a lakosságarányt tekintve sajnálatosan listavezetők vagyunk Európában, még ha az amputációk száma 15 százalékkal csökkent is öt év alatt. A regenerációs terápiák persze nem fogják eltörölni a betegségeket kiváltó egészségtelen életmódot, vagy megoldani az érsebészek hiányát , de új reményt nyújthatnak a betegeknek.

A tudósok tisztában voltak vele, hogy a szalamandrák az amputált végtagjaikat teljes egészükben képesek újranöveszteni. Ingo Braasch, az MSU integratív biológusa a csapata segítségével azonban feltáratlan területre merészkedett, amikor tanulmányozni kezdte, hogy a pettyes kajmánhal és más halak miként regenerálják a teljes uszonyokat. Ennél is fontosabb, hogy a kutatók arra fókuszáltak, miként állítják helyre az endokondrális csontokat az úszókon belül, amelyek az emberi karok és lábak megfelelői - írja a Futurity magazin .

Híd az állatok és az ember között

"A kajmánhalakat gyakran dinoszaurusz halaknak tekintik az őseikéhez hasonló testalkatuk miatt. Akkor váltak népszerűvé az új orvostudományi, orvosbiológiai kutatásokban, amikor kiderült, hogy a genomjuk meglehetősen hasonló az emberihez" - mondta Braasch. A pettyes kajmánhalat "hídfajnak" is nevezik, mivel genomja a zebrahaléra is hasonlít, amelyet gyakran használnak orvosi kutatásokban az emberi fejlődés modelljeként. A kajmánhal evolúciója lassú, így több ősi elemet őrzött meg a genomjában, mint más halak. Ez azt jelenti, hogy amellett, hogy hídként szolgál az emberi fajhoz, nagyszerű csatlakozást teremt a régmúlthoz is.

Tehát annak tanulmányozásával, hogy a halak hogyan regenerálják az uszonyokat, Braasch csapata rámutatott a génekre és mechanizmusokra, amelyek a regenerációt előidézik. Amikor pedig összehasonlították eredményeiket az emberi genommal , érdekes megfigyelést tettek. "Azok a gének, amelyek a halakban felelősek ezért a képességért, nagyrészt az emberekben is jelen vannak. Hiányoznak azonban azok a genetikai mechanizmusok, amelyek aktiválják ezeket a géneket az emberekben. Valószínű, hogy a géneket aktiváló genetikai kapcsolók elvesztek vagy megváltoztak az emlősök, köztük az emberek evolúciója során" - fejtette ki Braasch.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Forradalmi fejlődés, de csak később

Evolúciós értelemben ez azt sugallja, hogy a halak és a tetrapodok, azaz a négylábú gerincesek utolsó közös őse már birtokában volt a képességnek, hogy a végtagjait regenerálni tudja. Ezt a biológiai programot számos halfaj és a szalamandra is fenntartották az evolúció során. E kulcsfontosságú gének és a hiányzó mechanizmusok feltárása végül forradalmi orvosi fejlődéshez vezethet.

Az orvosi technológia fejlődése egy előrejelzés szerint jelentős részben annak köszönhető, hogy mind mélyebben sikerül feltárni szervezetünk működését. Ez segít abban is, hogy a sérüléseket - amelyek lehetnek balesetek vagy éppen műtétek következményei is - úgy gyógyítsák meg, hogy a miattuk megjelenő funkcionális károk teljes egészükben eltűnjenek. Sőt már belátható időtávon belül az is megtörténhet, hogy képesek leszünk visszaállítani a sérülés előtti vagy az egészséges állapotot. Részletek!

"Minél jobban megvizsgáljuk ezeket a hasonlóságokat a gerinces állatok között, annál közelebb kerülünk az emberek regenerációját megteremtő terápiás programok megszületéséhez. Ha a nagy közvetlen orvosbiológiai előrelépések egyelőre a távoli jövőben is maradnak, a halak uszonyának újranövését feltáró vizsgálatok akkor is sok új ismeretet adnak majd a gerinces állatok regenerációs potenciáljáról" - állapította meg Braasch.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a délután északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északkeleti harmadban még havazásra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.