Ennyit gyarapodtunk a pandémia alatt

A pandémia alatti súlygyarapodás sokaknál nem állt meg néhány kilónál - erre utal egy friss amerikai tanulmány.

A pandémia a legtöbb ember számára nem várt egészségügyi következményekkel is járt: a stressz, a kialvatlanság okozta fáradtság és a túlhajszoltság mellett sokan jelentős súlygyarapodást könyvelhettek el.

súlygyarapodás
Bármennyire is szeretnénk, a mérleg nem hazudik. Fotó: Getty Images

Egy, a JAMA Network Openen közzétett , 7400 résztvevő önbevallásos testsúlymérésen alapuló amerikai tanulmányból az derült ki, hogy az adatközlők súlya havonta körülbelül 1,5 kilóval nőtt. A vizsgált időszak 2020 februárjától egészen júniusig tartott, ezalatt középkorú nők és férfiak nyilatkoztak állapotukról - számol be róla a Harvard Health Publishing oldala.

Az életkor után a túlsúly a második legjelentősebb kockázati tényező a COVID-19 okozta megbetegedés lefolyását illetően. Mutatjuk, miért betegszenek meg súlyosabban az elhízottak, mi megy végbe a szervezetükben, mennyi az esélyük a felépülésre, és hogyan mérsékelhetik a kockázatát annak, hogy a koronavírus okozta betegség súlyos vagy végzetes kimenetelű legyen. Részletek!

Amennyiben ez a súlygyarapodási tendencia némelyeknél egészen 2021 júniusáig folytatódott, az körülbelül 25 plusz kilót jelent - latolgatta a health.harvard.edu. Ez egészségtelenül soknak számít, egyben azt eredményezi, hogy az érintettek túlsúlyossá vagy elhízottá váltak akkor is, ha a járvány előtt még nem voltak azok.

Az elhízás potenciális következményei

Számos kutatás támasztja alá, hogy a gyors ütemben felkúszó és megmaradó plusz kilók olyan komoly egészségügyi problémákhoz vezethetnek, mint a magas vérnyomás , a különféle szív- és érrendszeri betegségek, a cukorbetegség, vagy az ízületi problémák. Az elhízás ráadásul a COVID-19 okozta megbetegedés szempontjából is komoly kockázati tényezőt jelent: mára bebizonyosodott, hogy a túlsúllyal küzdőknél súlyosabb lefolyású lehet a betegség, és a gyógyulási esélyeik is rosszabbak, mint átlagos testsúlyú társaiké.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A KSH adataiból kiderül, hogy Magyarországon a 65 év felettiek 42,5 százaléka küzd túlsúllyal, körülbelül 30 százalékuk pedig elhízott ( testtömeg-indexük 30 feletti).

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a délután északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északkeleti harmadban még havazásra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.