Az Egyesült Nemzetek Szervezete a múltban elsősorban a fertőző betegségek megfékezésére törekedett, de most céljai között hangsúlyosan megjelent a krónikus betegségekhez kapcsolódó veszélyek elhárítása is. Az ENSZ szakosított szervezete, az Egészségügyi Világszervezet (WHO) a minap kiadott egy tervet, amely ahhoz nyújt segítséget, hogy a következő öt évben a világon mindenütt visszaszoruljanak a transzzsírok az élelmiszerek előállításában.
A sült és feldolgozott élelmiszerekben gyakran előforduló transzzsírok nagyon komoly fejfájást okoznak a közegészségügyi szakembereknek. Tedros Adhanom Ghebreyesus, a WHO főigazgatója kijelentette, hogy ezek a vegyületek annyi egészségkárosodást okoznak már, ami elérte a "krízisszintet", a fellépés ellenük pedig "az egyik legfontosabb küzdelem" jelenleg.
A közegészségügyi szakemberek úgy gondolják, hogy öt év alatt jelentős haladást lehet elérni, mert sok országban folyik a munka. Dánia volt az úttörő, ahol 15 évvel ezelőtt kezdték a transz-zsírok elleni fellépést, amit azóta több mint 40 magasabb jövedelmű ország (köztük Magyarország ) is követett, ezzel pedig a szív- és érrendszeri betegségeket okozó adalékanyagokat visszaszorították vagy száműzték az élelmiszerpiacról. A WHO most a közepes és az alacsony jövedelmű országokat próbálja meg rávenni a harcra - idézte a Time magazin Francesco Brancát , a WHO egészséges táplálkozással foglalkozó részlegének igazgatóját.
Helyettesíthetőek természetes anyagokkal
A mesterséges transzzsírok egészségtelen anyagok, amelyek akkor jönnek létre, amikor hidrogént adnak a növényi olajhoz, hogy szilárd halmazállapotot érjenek el vele. Sokáig így állították elő például a margarint. Az egészségügyi szakemberek szerint azonban a transzzsírok helyettesíthetőek természetes növényi olajokkal, például repceolajjal . Ráadásul - állítja Branca - a transzzsírok könnyen kihagyhatóak, hiszen nem javítják az élelmiszerek minőségét. (Transzzsírok a természetben is előfordulnak bizonyos húsokban és tejtermékekben.) A WHO ajánlása szerint az elfogyasztott kalóriák legfeljebb 1 százaléka származhat transzzsírokból.
Az egészségi problémák miatt az élelmiszeripari cégek is mindinkább arra törekszenek, hogy ezt a káros anyagot kihagyják a receptúrákból. Azokban az országokban, ahol még nem történt érdemi előrelépés, a WHO szerint valószínűleg új szabályozásra, jogszabályalkotásra lenne szükség a változások kikényszerítéséhez. "Felhívjuk az ágazatunkban működő élelmiszertermelőket, hogy tegyenek azonnali lépéseket. Készek vagyunk támogatni azokat a hatékony intézkedéseket, amelyek az iparilag előállított transzzsírok eltávolítására és az egyenlő versenyfeltételek megteremtésére irányulnak" - jelentette ki Rocco Rinaldi, a Nemzetközi Élelmiszer- és Italszövetség a főtitkára.
Sok jó ipari tulajdonság, borzasztó egészségi hatás
A transzzsírt tartalmazó ételek az 1950-es években kezdtek népszerűbbé válni, részben, mert akkori szakértők úgy vélték, hogy egészségesebbek, mint a disznózsír. Az élelmiszergyártók is kedvelték a mesterséges transzzsírokat, mert meghosszabbították a termékeik eltarthatóságát. Különösen sütemények, fánkok és egyéb sült ételek készültek velük. De a kutatások fokozatosan kiderítették, hogy a transzzsírok felborítják a koleszterinegyensúlyt a vérben, és növelik a szívbetegség kockázatát. Az egészségügyi szakemberek ma már azt állítják, hogy a transzzsírok a leginkább káros zsiradékok az élelmiszerellátásban.
Magyarországon ugyan nincs szó a transzzsírok teljes kitiltásáról, de egy 2013-as EMMI-rendelet már jelentősen korlátozta a felhasználásukat, illetve a NÉBIH nyomon követi a szabályok betartását. A legfrissebb vizsgálati eredményeket pedig folyamatosan közzéteszik. Ezek alapján leginkább az édességekkel kell vigyázni, különösen a csokis és kakaós krémekkel töltött süteményekkel vagy a csokoládés bevonókkal készült termékekkel, mert ezek transzzsírtartalma esetenként kiugróan magas. De a gyorséttermi élelmiszerekben és a menzai sültekben is magas lehet e nem kívánatos anyagok aránya. Régebben a margarinok zöme is a veszélyes csoportba tartozott, de ma már a nagy gyártók olyan technológiákra álltak át, amelyek nem használnak transzzsírokat. Érdemes tehát megnézni a szívünk és a keringési rendszerünk érdekében, hogy a vizsgálati eredmények szerint mi biztonságos és mi nem .