A napokban közleményben hívta fel rá a figyelmet az amerikai Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hivatal (FDA), hogy az Egyesült Államokban egyelőre nem lehetséges a 12 év alattiak koronavírus elleni vakcinával való oltása - írja a WebMD. Erre azért volt szükség, mert egyre több szülő fejezte ki aggodalmát amiatt, hogy fiatal gyermekei közösségbe járnak, és oltatlanul fokozottan ki vannak téve a megfertőződés veszélyének. Ami a delta variáns rohamos terjedése miatt világszerte exponenciálisan növeli az új koronavírusos esetek számát. Az FDA biztosa, Janet Woodcock elmondta: remélik, hogy a közeljövőben sor kerülhet a 12 évesnél fiatalabb gyermekek számára szánt vakcinák engedélyezésére. Ám hogy ez pontosan mikor következik be, arról egyelőre nem tudni semmi biztosat: egyelőre még zajlik a különböző életkorú gyerekek humán klinikai vizsgálata.
Ezek az oltóanyagok jöhetnek először
A Pfizer/BioNTech fiatalabb korosztályokban - 5-11 éves, 2-5 éves, valamint 6 hónap és 2 év közöttiek körében - folytatott fázis hármas klinikai vizsgálata már a finisben jár. A Moderna és az egydózisos vektorvakcinát gyártó Johnson&Johnson (Janssen) is gőzerővel teszteli oltóanyagát, utóbbi már hat hónapos résztvevőkön is. Azért van szükség a korosztályos bontásra a tesztelésnél, mert ahogy Woodcock fogalmazott: "a gyermekek nem kis felnőttek," és a vakcinázásukkal kapcsolatos vizsgálatok során megnyugtatóan tisztázni kell, hogy - a felnőttekétől eltérően - esetükben pontosan mennyi hatóanyagra és hány dózisra van szükség a biztonságos és hatékony immunizáláshoz. Ezek ugyanis - ahogy arról korábban már írtunk - korosztályonként eltérőek lehetnek. "Minden életkort külön-külön kell vizsgálni és eszerint értékelni a vakcinákat" - nyilatkozta nemrégiben a CNN-nek Chip Walter, a Pfizer kísérleteinek egyik irányítója.
Közben a vakcinagyártókra és az FDA-ra is egyre nagyobb nyomás nehezedik, hogy felgyorsítsák a gyermekoltások fejlesztését és engedélyezését, mert egyre több a delta variánsos eset az Egyesült Államokban. Az új fertőzöttek többsége oltatlan, közülük sok a 12 év alatti gyermek. És ugyan ők az eddigi eredmények alapján nem kerülnek olyan súlyos állapotba a koronavírus-fertőzés miatt, mint az idősebb korosztályba tartozók, az alacsony átoltottságú államokban mégis egyre több gyerek kerül kórházba a brit variánsnál gyorsabban terjedő, és becslések szerint legalább kétszer fertőzőképesebb delta variáns miatt.
A BioNTech bizakodik
A BioNTech várhatóan még szeptemberben megteszi a döntő lépést ezügyben. "A következő hetekben benyújtjuk az 5 és 11 év közötti korosztályra vonatkozó vizsgálati eredményeket a szabályozó hatóságoknak világszerte, és kérelmezni fogjuk a vakcina engedélyezését e korcsoport számára" - nyilatkozta a Spiegel című német lapnak Özlem Türeci, a BioNTech társalapítója és vezető orvosigazgatója. Ahogy arról a CNBC is beszámolt : terveik szerint még idén sor kerülhet ugyanerre a legfiatalabbak, vagyis a 6 hónapos és 2 éves kor közötti gyermekek esetében is.
Hol, mivel oltják a gyerekeket?
Kínában az egészségügyi hatóságok már júniusban engedélyezték a Sinovac-vakcina sürgősségi alkalmazását hároméves, vagy annál idősebb gyermekeknél. Ezt a gyakorlatot követte Chile is - ahol ezidáig nagy mennyiségű Sinovac-vakcinát oltottak el -, itt e hónapban engedélyezték a kínai oltóanyag használatát 6 évesnél idősebb gyermekeknél.
Szlovákiában már 5 éves kortól oltanak : a szülők kérése és a gyermekorvos jóváhagyása szükséges ehhez. (Szlovákiában szeptember elsejétől a Pfizer-BioNTech a Moderna, az AstraZeneca, és a Johnson&Johnson vakcinája hozzáférhető a felnőtt lakosság számára.)
Izraelben is lehetőség van rá, hogy a gyerekek már 5 éves kortól megkaphassák a Pfizer-BioNTech-oltást, amennyiben egészségi állapotuk ezt indokolttá teszi: vagyis olyan betegségben szenvednek, ami miatt veszélyeztetettnek számítanak.