A rosszul működő immunrendszer áll számos betegség hátterében. Testünk természetes védekezési mechanizmusa nem mindig eléggé aktív, ami oda vezet, hogy nem ismeri fel és nem akadályozza meg a rák növekedését. De az immunrendszer lehet túlságosan aktív is, ami autoimmun betegségekhez, például gyulladásos bélbetegséghez vagy sclerosis multiplexhez vezethet.
Egy tanulmány, amelynek bemutatását 10 évnyi kutatómunka előzte meg a Manchesteri Egyetemen , először fedezett fel olyan molekulát, amely az immunrendszer aktivitását modulálja, szabályozza - írja a New Atlas magazin . Ez talán lehetőséget ad majd rá, hogy a jövőben elkerülhessük a fent jellemzett szélsőségeket.
Egy molekula mind felett
A szabályozó T-sejtek (Treg) testünk immunrendszeri válaszának alapvető elemei, amelyek a heves immunrendszeri aktivitás modulátoraként működnek. A Tregek lényegében az immunválaszok leállítására szolgálnak, és gyakran nagy mennyiségben találhatók meg a tumorokat körülvevő mikrokörnyezetben, ami arra utal, hogy szerepet játszanak a szervezet rákos megbetegedések elleni védelmi képességének gátlásában. Másrészt az autoimmun betegségek esetében, ahol az immunrendszer rendellenesen aktív, és egészséges sejteket, szöveteket is megtámad, a Tregek szintje általában szokatlanul alacsony - állítják a Graham Lord professzor által vezetett kutatók a The Journal of Clinical Investigation című folyóiratban .
Eddig nem tudtuk pontosan, hogy milyen folyamatokat irányít a Treg-aktivitás. Az új tanulmány a mikroRNS-142 nevű molekula által szabályozott új anyagcsereút felfedezéséről számol be: a kutatók kimutatták, hogy ez a molekula a Treg-funkció alapvető mesterkapcsolója.
Mikorra lehet kezelés lehet belőle?
Graham Lord optimista: szerinte a felfedezés funkcionális klinikai kezeléssé alakítható néhány év alatt - habár első hallásra túlzottnak tűnik az immunrendszer komplexitása, a korábbi humán klinikai tesztek hiánya és az immunrendszer megzavarása miatti esetleges szövődmények miatt. De az új felfedezés jótékony hatását nem biztos, hogy túlbecsülhetnénk. Ha ugyanis képessé válunk a szervezet immunválaszát mesterségesen felfelé vagy lefelé tekerni (mint egy potmétert), akkor hatékonyan kezelhetnénk igen sokféle betegséget a vírusos fertőzésektől a hiperaktív allergiás tünetekig.
"A tudósok az elmúlt évtizedben olyan terápiákat fejlesztettek ki, amelyek képesek az immunrendszer különböző útvonalait modulálni. Reméljük, hogy ez az új felfedezés az autoimmunitás , a fertőző betegségek és a rák kezelésére szolgáló új módszerek kialakulásához vezet, és hihetetlenül izgatottak vagyunk amiatt, hogy hová is juthatunk el a segítségével" - jegyzete meg Lord professzor.