Forró vizes kihívás, az ostobaság újabb csúcsa (2)

Ha elszabadul a kihívásokkal, próbatételekkel kapcsolatos fantázia, olykor veszélyes, sőt halálosan veszélyes lehet. Nem mindegy ugyanis, hogy egy vödör jeges vizet öntünk a nyakunkba, vagy egy fazék lobogóan forró vizet. Annál pedig aligha van rosszabb ötlet, ha valaki virtusból hajlandó szívószálon felhörpinteni a forróvizet.

A nemzetközi médiumok, például a Forbes szerint a forróvizes kihívás néven futó őrültség következtében már több súlyos, illetve halálos sérülés is előfordult. Az áldozatok tinédzserek vagy gyerekek, akiknek korlátozott a belátási képességük. Azaz a "csíny" elkövetésekor - magukra öntik vagy szívószállal felszívják a forróvizet - nem képesek felfogni, hogy a forró folyadék súlyosan károsíthatja a bőrüket, sőt más szöveteiket is, s a felelőtlenségük akár egy életre megnyomoríthatja vagy meg is ölheti őket.

keménytojás
Ha valaki összetéveszti a kemény tojást a kemény legénnyel, abból nagy baj lehet

Nyilvánvaló, hogy a víz hőmérsékletének növekedésével arányosan nő a sérülés kockázata és sebessége. Az 50 Celsius fokos víz mintegy 5 perc érintkezés után okozhat harmadfokú égést. A 60 fokos víznél 10 másodperc kell, s a 70 fok közelinél már egy másodperc is elég a harmadfokú égési sérülés kialakulásához. A fürdővíz soha ne menjen 38 fok fölé, különben az ember azt kockáztatja, hogy belefőzi magát egy levesbe.

1 másodperc forrázás 20 perc hidegvizes hűtés

Ha valakire forró folyadék ömlött, a legfontosabb , hogy a további hőhatásoktól elzárjuk, eltávolítsuk és amilyen gyorsan csak lehet hideg folyóvizet eresszünk az égett területre legalább 20 percen át. De a hidegvízben nem szabad elmerülni, még akkor sem, ha az égés nagy felületen következett be, mert a túl sok testhőveszteség károsíthatja a szervezet gyógyulási képességét, sőt sokkot is okozhat.

A hidegvíz a legjobb az égett terület megnyugtatásához, és nem szabad testápolókat vagy olajat kenni az égett bőrre. Az égés komolyságától függően a szakszerű ellátáshoz orvoshoz kell fordulni, vagy mentőt kell hívni. Ha valaki leforrázta magát, akkor nincs idő vacakolni, szégyenlősködni. Azonnal el kell távolítani a ruházatot és az ékszereket az érintett területről, mert további károkat okozhatnak. Ha azonban a ruhát vagy egyéb tárgyakat az égés a bőrre sütötte, akkor nem szabad lefejteni, mert a bőr is mehet vele. Ez ilyenkor már az orvosok dolga.

Csak laza kötés kell

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Az égett területet megpróbálhatjuk megvédeni nedves kötéssel vagy tiszta ruhával, de nem szabad szorosan bekötni, mert az is káros lehet, például elzárhatja a vérkeringést. Ilyenkor mindig hasznos az orvosi tanács, vagy az orvosi kezelés.

Az enyhe (tehát első- vagy másodfokú) égési sérülések nagyon fájdalmasak, de mi magunk sokat tehetünk azért, hogy csökkentsük a kellemetlenségeket. Pontokba szedtük a teendőket. Részletek!

A közösségi csatornákon a forróvizes kihívás teljesítéséről terjedő videók szakértők szerint javarészt manipuláltak. Persze látszik, hogy forr a víz, látszik a leöntés, a mosakodó mozdulatok vagy a szívószálazás, de a hőmérsékletet a videók nem közvetítik. Márpedig a fizika és a biológia törvényei szerint a forróvízzel való érintkezés szövetkárosodást és óriási fájdalmat okoz. Ezért kizárt, hogy az ilyen próbálkozásokat fájdalomérzet és egészségkárosodás nélkül teljesíteni lehessen.

Akinek mégis eszébe jutna ilyen őrültség, az gondoljon arra, hogy a forróvizet a középkorban, s talán azóta is kínzásra használták. Ennek a kihívásnak tényleg a fel sem tréfa, inkább komplett elmebaj.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északi országrészben akár vastagabb vizes, tapadó hóra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.