Hogy kialakuljon a gyulladás, a szervezetnek egyszerre többféle elhárítórendszerét is aktiválnia kell. Egyszerre dolgozik az immunrendszer sejtes és ellenanyagos immunitási rendszere, a gyulladáscsökkentő anyagok felszaporodásáért felelő és a véralvadási rendszer. A gyulladás nagyon összetett folyamat, amelynek eredményeként az érintett területen felszaporodnak az adott gyulladásra jellemző sejtek (legtöbbször fehérvérsejtek).
A gyulladást az immunrendszer aktiválódása váltja ki, ezt viszont több dolog is riaszthatja. Többnyire valamilyen kórokozó ellen indul hadba a szervezet, de a védekező és helyreállító folyamat lehet valamilyen sérülés, belső vagy külső ártalom következménye is. Még az is előfordulhat, hogy a szervezet "idegen/barát" felismerőrendszere megzavarodik, és saját maga ellen fordul, vagyis kialakul valamilyen autoimmun betegség.
A gyulladás fő tünete maga a láz, továbbá esetenként a fájdalom , és tapintható duzzanat is megjelenik; a gyulladt terület meleg tapintatú, valamint az adott terület vagy szerv funkciója károsodik. A gyulladás jelei laboratóriumi vérelemzéssel is kimutathatóak.
Infografikánk összefoglalja, hogy a gyulladás hogyan hat az egyes szerveinkre.