A legtöbb ember úgy van vele, hogy a téli időszak ünnepei okot adnak egy kis lazulásra, ami abban nyilvánul meg leginkább, hogy utat enged a torkosságnak. Ilyenkor nem akar belegondolni, hogy a szükségesnél nagyobb adagokban elfogyasztott kedvenc ételei és a szokásosnál sokkal több alkoholos és cukros ital benyakalása nem tesz jót az egészségnek, hacsak nem mozogjuk le a feleslegesen bevitt kalóriákat . A mérlegre állva persze szembetűnő a túlevés következménye már rövid távon is, ami aztán az újévi fogyási fogadalmakhoz vezet.
Sokan a háborgó lelkiismeretük lecsillapítására éves kondibérletet vesznek, amelyet aztán a legtöbben csak pár alkalommal használnak. Ennek pedig legfeljebb az edzőtermek üzemeltetői örülhetnek. Egy nemrégiben készült felmérésből kiderült, az egyre terjedő tudatos táplálkozási trend ellenére a magyarok többsége továbbra sem figyel arra, hogy mikor mit eszik. A válaszadók 71 százaléka nyilatkozott úgy, hogy szeret nassolni, ráadásul ez az arány a 20-30 évesek körében még ennél is magasabb, 80 százalékos. Ezek a válaszok a hétköznapi helyzetekre vonatkoztak - képzeljük csak el, hogy mi történhet az ünnepek alatt.
Ezért azt ajánljuk, hogy a falatozás megkezdése előtt mindenki gondolja meg, hogy hány kalóriát akar éppen elfogyasztani, szüksége van-e az energiabevitelre, és amit meg akar enni, mennyi munkával tudja ledolgozni. Mert a választás úgy áll, hogy felugrik újabb pár felesleges deka, vagy jön a kényszerű, akár több órás mozgás az egyensúly érdekében , vagy kevesebbet, illetve egyáltalán nem eszünk pusztán az élvezet kedvéért. Egészségünk végső soron - bármilyen közhelyes is - mégis csak az egyik legnagyobb kincsünk.
Az alábbi infografika némi támpontot jelent ahhoz, hogy az energiabevitel és a mozgás mérlegét felállíthassuk, illetve könnyebben döntsünk arról, hogy eszünk és/vagy mozgunk, esetleg egyiket sem tesszük.