A nem tuboerkulotikus mikobaktériumok (NTM) okozzák a legtöbb gondot. Az NTM-fertőzések száma meredeken emelkedik a világon, ami valószínűleg összefügg azzal, hogy a klímaváltozás miatt a mérsékelt égövben is egyre magasabb az átlaghőmérséklet. E kórokozók a lepra és a TBC rokonai, bár másfajta, de olykor igen súlyos megbetegedést okoznak. Szerencsére egyelőre meglehetősen ritkák, azaz a legtöbb embernek nem kell félni, hogy beálljon a zuhany alá.
A Coloradói Egyetem szakértői néhány éve az Egyesült Államokban és Európában felmérték, hogy miféle mikrobák telepednek meg a zuhanyrózsában, s a tapasztalataikat az Amerikai Mikrobiológiai Társaság mBio című folyóiratában tették közzé. Noah Fierer, az egyetem ökológia és evolúciós biológia professzora elmondta: "A zuhanyfejben lenyűgöző mikrobiális világ él, amellyel minden tusoláskor kapcsolatba kerülhetünk. Ezeknek a parányoknak a többsége ártalmatlan, de van néhány veszélyes is közöttük." A kutató szerint a mikrobák összetétele igen változatos, amit a vízkezelés módja, a vízvezeték és a zuhanyfej anyaga, a tisztítószerek és más tényezők is befolyásolnak.
Szerencsére az NTM-fertőzés nem terjed emberről emberre , mint a TBC. Infografikánkban összefoglaltuk a betegséggel kapcsolatos további legfontosabb ismereteket, beleértve azt is, hogy kik vannak a legnagyobb veszélyben, illetve hogyan védekezhetünk a kártékony baktériumokkal szemben.