Infografika: így kaphatunk tüdőbetegséget a zuhanytól

Az otthoni zuhanyzó az utolsó hely, ahol arra gondolnánk, hogy megbetegedhetünk, hiszen éppen ott szabadulunk meg a kórokozóktól. Vannak azonban mikrobák, amelyek a zuhanyfejben húzzák meg magukat, és a vízpermetből, gőzből belélegzett vízcseppekben utazva súlyos betegséget okozhatnak.

A nem tuboerkulotikus mikobaktériumok (NTM) okozzák a legtöbb gondot. Az NTM-fertőzések száma meredeken emelkedik a világon, ami valószínűleg összefügg azzal, hogy a klímaváltozás miatt a mérsékelt égövben is egyre magasabb az átlaghőmérséklet. E kórokozók a lepra és a TBC rokonai, bár másfajta, de olykor igen súlyos megbetegedést okoznak. Szerencsére egyelőre meglehetősen ritkák, azaz a legtöbb embernek nem kell félni, hogy beálljon a zuhany alá.

A Coloradói Egyetem szakértői néhány éve az Egyesült Államokban és Európában felmérték, hogy miféle mikrobák telepednek meg a zuhanyrózsában, s a tapasztalataikat az Amerikai Mikrobiológiai Társaság mBio című folyóiratában tették közzé. Noah Fierer, az egyetem ökológia és evolúciós biológia professzora elmondta: "A zuhanyfejben lenyűgöző mikrobiális világ él, amellyel minden tusoláskor kapcsolatba kerülhetünk. Ezeknek a parányoknak a többsége ártalmatlan, de van néhány veszélyes is közöttük." A kutató szerint a mikrobák összetétele igen változatos, amit a vízkezelés módja, a vízvezeték és a zuhanyfej anyaga, a tisztítószerek és más tényezők is befolyásolnak.

Szerencsére az NTM-fertőzés nem terjed emberről emberre , mint a TBC. Infografikánkban összefoglaltuk a betegséggel kapcsolatos további legfontosabb ismereteket, beleértve azt is, hogy kik vannak a legnagyobb veszélyben, illetve hogyan védekezhetünk a kártékony baktériumokkal szemben.

NTM-fertőzés infografika

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a délután északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északkeleti harmadban még havazásra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +7 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra