Komoly fenyegetés a mennydörgésláz

A mennydörgésláz olyan elnevezés, amely átverésnek hangzik, de egyáltalán nem az, sőt komoly veszélyt jelent az asztmás betegekre nézve. Amikor a zivatarok lecsapnak, az asztmás rohamok rosszabbodhatnak - de a rejtélynek sikerült meglelni a magyarázatát.

Aki asztmával küzd, tudja, hogy a viharos, zivataros körülmények súlyosbíthatják az állapotát. Nem hivatalosan ezt az angol közösségi média szóhasználatát (thunder fever) követve mennydörgésláznak hívják. A kifejezés azt az elképzelést takarja, hogy bizonyos időjárási jelenségek esetén az asztmás rohamok kialakulásának esélye jelentősen megugrik. Sőt a roham valószínűsége sokkal nagyobb, mint bármilyen más időjárás esetén.

vihar
A nyári viharok megnövelik a pollenkoncentrációt

A mennydörgésláz kifejezést tudományos körök nem használják, egyetlen tudományos folyóirat sem utal rá, az alapjául szolgáló megfigyelés azonban nagyon is valóságos. A zivatarok sem egyformák, de bizonyos körülmények között a nyári viharok képesek nagy mennyiségű pollenrészecskét a levegőbe juttatni, ami komoly veszélyt jelent az asztmás betegekre nézve - írja a Popular Science.

Van valóságalapja a mennydörgésláznak

A megfigyelést az is alátámasztja, hogy a viharos időszakokban az asztmás rohamok miatt sürgősségi vagy más orvosi ellátást igénylők száma megemelkedik. Az asztmás rohamok miatti sürgősségi események zivatarok utáni megugrásáról a világ minden pontján készültek jelentések, így Nagy-Britanniában, Olaszországban, az USA-ban és Ausztráliában is. Azaz globális jelenségről van szó, és nem köthető csak speciális földrajzi helyekhez. A legátfogóbb tanulmány a témában 2008-ban készült, és a Thorax nevű, légúti megbetegedésekkel foglalkozó orvosi folyóiratban publikálták . A vizsgálatokat Atlantában folytatták le, és a georgiai tapasztalatok alapján próbálták kimutatni a zivatarok és az asztma kapcsolatát.

Mi okozza a jelenséget?

Minden vizsgálat, köztük a Thorax által ismertetett is ugyanazt az asztmás rohamokhoz vezető mechanizmust emeli ki. A villámlással és mennydörgéssel kísért viharok elején egy hatalmas feláramlás számos apró, könnyű részecskét, köztük rengeteg pollent kap fel és visz egyre magasabbra, egészen a vízzel telített felhőrétegekig. Ott hirtelen változás következik be, mert a levegő szárazról szupernedvessé válik, ami kiszakítja a polleneket a feláramlásból, és rengeteg allergénrészecske gyűlik össze az égen. Aztán a viharral leáramló hideg levegő ezeket a részecskéket ismét földközelbe viszi, ahol belélegezzük őket. Amikor asztmás ember tüdejébe jutnak a pollenek, akkor kiválthatják a rohamot. Mivel a pollenkoncentráció a zivatar miatt igen magassá válik, a rohamok potenciálisan életveszélyesek is lehetnek.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A mennydörgésláz előfordulása még mindig nem teljesen világos, mivel a jelenséggel kapcsolatos tanulmányok érvényessége korlátozott, hiszen mindegyik többé-kevésbé esettanulmány volt. Azaz csak egy-egy vagy néhány zivatar következményeit vizsgálták az asztmás esetekkel összefüggésben. A 2008-as Thorax-vizsgálat során több mint 10 millió vészhelyzeti vizit adatait gyűjtötték össze 20 kórházból 1993 és 2004 között. Összesen 564 viharos napot elemeztek a kutatók, és statisztikailag szignifikáns összefüggést mutattak ki az asztmás sürgősségi ellátások és a viharos események között. Más szóval az asztmás sürgősségi ellátás miatt orvoshoz kényszerülő betegek esetei zivataros időben nem tulajdoníthatóak kizárólag a véletlennek. Összességében - a tanulmány szerint - az asztma miatt az orvosoknál tett látogatások száma három százalékkal volt magasabb a viharokat követő napokon. Ezek a jelenségek csak akkor hatottak, amikor a zivatarok esőbe torkollottak és a szél erős vagy legalább közepes erejű volt. Ez pedig alátámasztja a hipotézist, hogy az eső és a szél segíti a pollenrészecskék visszatérését a földfelszín közelébe, ahol belélegezhetjük őket.

Kell-e aggódni?

A leginkább aggasztó jelenség - amelyet a kutatók is kimutattak -, hogy ezek a kis részecskék megragadhatnak az emberek tüdejében, ami nemcsak az asztmás emberek, de bárki más számára is légzési problémákat okozhat. Persze, a hatás sokkal veszélyesebb azokra, akik asztmával kapcsolatos betegségekkel küzdenek.

A világon közel 235 millió asztmás beteg él, hazánkban 300 ezerre tehető a számuk. Közülük 5-10 százalék súlyos asztmában szenved. Az európai országokban évente közel 10 milliárd eurót költenek a súlyos asztmások ellátására. Részletek!

Egy 2013-as tanulmány a mennydörgésláz kialakulásának feltételeit vizsgálta meg. Az allergológusok arra jutottak, hogy azok a pollenallergiás személyek, akik a zivatar idejére bezárt ablakú helyiségben maradtak, nem tapasztalták a tüneteket. Illetve az asztmás rohamok sokkal rosszabbak voltak azoknál, akik nem szedtek gyógyszert asztma és allergia ellen. Ebből arra következtettek, hogy akinek szüksége van rá, ne mulassza el a számára megfelelő allergia- és asztmaellenes gyógyszerkoktél szedését, és ha lehetséges, a zivatarok alatt ne menjen szabad levegőre, sőt tartsa zárva a helyiség nyílászáróit, ahol tartózkodik. Ezzel szinte biztosan el lehet kerülni az asztmás roham (a mennydörgésláz) kialakulását.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északi országrészben akár vastagabb vizes, tapadó hóra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.