Koronavírus: a betegek felének sérülhetnek az idegei

A Covid-19 tünetei között szerepelnek a memóriaproblémák, a zavartság, a delírium és a hosszútávú "agyködnek" nevezett állapot is. Egy nemrégiben készült tanulmány szerint a betegséggel kórházba került emberek harmadánál valamilyen mentális probléma lép fel. A vírus az agyunkat támadja, de nem világos, hogyan kerül oda.

A tudósok már régóta gyanítják, hogy a koronavírus neurológiai tüneteket okozhat az agy megfertőzésével. Ezt a hipotézist nemrégiben bizonyítékokkal is sikerült alátámasztani, kimutatva, hogy az agysejtek valóban megfertőződhetnek . De arra nincs pontos válasz, hogy a kórokozók hogyan jutnak be az agyba. Az egyik elképzelés szerint a vírus átjut a normál esetben áthatolhatatlan vér-agy gáton. Egy másik teória szerint ezt kikerülve közvetlenül az orr idegsejtjein keresztül támad.

COVID-19 agy
A COVID-19 idegi tünetekkel jár, de ezek természete még nem világos. Fotó: Getty Images

A vér-agy gát speciális ereket használ, amelyek kiszűrik a nemkívánatos molekulákat, és nem engedik őket az agyba jutni. Annyira hatékony ez a rendszer, hogy a gyógyszerfejlesztők egyik komoly problémája éppen ennek kijátszása az agyi rendellenességek kezelésére szolgáló gyógyszerek célba juttatása érdekében. Ezért használják egyre többször a közvetlenebb, orron keresztül vezető utat.

A koronavírus-fertőzésben elhunytak boncolása során készült új felvételek érintetlen állapotban lévő SARS-Cov-2 vírusrészecskéket találtak az orrüregben, éppen ott, ahol a szagokat érzékeljük, és az információt az agyba továbbítjuk. A Nature Neuroscience folyóiratban részletezett megállapítások - amelyekről korábban már beszámoltunk - megmagyarázhatják a viszonylag gyakori szaglásképtelenséget a fertőzöttek körében. Ugyanakkor nem világos, hogy a legsúlyosabb esetekre támaszkodó megállapítások vajon a betegséget enyhébb tünetekkel átvészelő emberekre is vonatkoznak-e.

Így próbál a vírus az orron át az agyba jutni

Az új elektronmikroszkópos felvételek elég nagy koncentrációban találtak sértetlen koronavírus részecskéket a szagló nyálkahártyán. "Ezek az adatok alátámasztják azt az elképzelést, hogy a SARS-CoV-2 képes használni a szagló nyálkahártyát az agyba való bejutás portjaként. Úgy tűnik, hogy a vírus neuroanatómiai kapcsolatokat használ arra, hogy elérje a szervet, például az agyig vezető szaglóideget követi útvonalként" - jelentette ki Frank Heppner, a berlini Charité-University Medicine neuropatológusa, a tanulmány egyik vezetője.

Heppner és munkatársai megtalálták a SARS-CoV-2-t az agy olyan területein is, amelyek létfontosságú funkciókat, például a légzést irányítják. Így nem zárható ki, hogy súlyos állapotú koronavírusos betegeknél a vírus jelenléte az agynak ezeken a területein súlyosbító hatással van a légzésfunkcióra. De hasonló problémák merülhetnek fel a szív- és érrendszeri funkcióval kapcsolatban is.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A neurológiai problémákat amerikai kutatók is dokumentálták. Kiderült, hogy a közepes és súlyos állapotban lévő, kórházban fekvő koronavírusos betegek számos neurológiai, kognitív, pszichológiai és pszichiátriai tünetet tapasztalnak. Robert Stevens, aki a Johns Hopkins Medicine intenzív osztályán kritikus neurológiai állapotban szenvedő betegeket kezel, azt állítja az Amerikai Pszichológiai Társaság hírportálja szerint, hogy gyakorlatilag minden ide került koronavírusos betegnek delíriuma volt.

A COVID-19-et elkapók akár fele is idegi károsodást szenvedhet

A The Lancet Neurology online folyóiratban megjelent tanulmány szerint Mark Ellul és munkatársai a Liverpooli Egyetemen 901 COVID-19-es beteg esetét tekintették át, és számos neurológiai problémáról, megnyilvánulásról számoltak be, beleértve a szaglás- és ízlelés képességének elvesztést, a zavartságot, enkefalitiszt és a Guillain-Barré-szindrómát (egy olyan rendellenességet, amelyben az immunrendszer megtámadja az idegeket). Egy francia esettanulmány - amely a The New England Journal of Medicine folyóiratban írta le a tapasztalatokat - a betegek 67 százalékánál talált neurológiai problémákat.

Többet árthat agyunknak a koronavírus, mint azt a tudósok korábban hitték - legalábbis egy friss kutatás szerint. A tudományos munkát jegyző szakemberek ugyanis arra jutottak, hogy bizonyos esetekben olyan mentális hanyatlás figyelhető meg a betegségen átesett embereknél, mintha tíz évet öregedett volna az agyuk. Részletek!

Ezt erősítette meg Majid Fotuhi, a NeuroGrow Brain Fitness Center orvosigazgatója és a Journal of Alzheimer Disease -ben megjelent átfogó tanulmány vezető szerzője is. Szerint az eddigi legpontosabb becslés szerint a kórházi betegek 30-50 százalékának vannak neurológiai problémái. A tünetek széles skálán mozognak, beleértve a fejfájást, a szédülést, a gyengeséget, a zavartságot, a szemmozgás problémáit, a görcsrohamokat és a bénulást.

Úgy tűnik, hogy a két leggyakoribb neurológiai probléma a stroke és a delírium - állítja Fotuhi. Azt is hozzátette: általánosságban elmondható, hogy azoknak, akiknél a COVID-19 súlyosabb tünetei tapasztalhatók, több agyi szövődményük van. Ez azért is aggasztó, mert a korábbi koronavírusok okozta járványok (például a 2003-as SARS-járvány és a 2012-es MERS-járvány) után olyan emberekről szóltak beszámolók, akik tartós neurológiai sérüléseket szenvedtek. Hogy ez a SARS-CoV-2 agyban folytatott tevékenysége nyomán is így lesz-e, azt majd az idő dönti el.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +4 °C
Minimum: -5 °C

Délelőtt nagyobb felhőtömbök vonulnak északnyugatról délkelet felé, emellett hosszabb-rövidebb időre a legtöbb helyen kisüt majd a nap, és az Északi-középhegység területén is javulnak a látási viszonyok. Egy-egy hózápor főként a nap első felében nem kizárt. Délutántól egyre nagyobb területen kiderül az ég, és csökken a csapadék esélye. Az északnyugati szél főként hazánk északnyugati felén erősödik meg, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 1 és 7 fok között alakul. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra