A koronavírus-járvány kirobbanása óta tartja magát az a tévhit, hogyha a napi ajánlott mennyiségnél jóval nagyobb dózisban szedünk C- és/vagy D-vitamint, illetve különféle nyomelemeket - például cinket -, azzal megelőzhetjük a kórházi kezelést igénylő COVID-19 okozta megbetegedés kialakulását. Ez azonban, ahogy azt az ohiói Toledói Egyetem munkatársai új tanulmányukban leszögezték, nem így van - írja a U.S. News.
Azizullah Beran belgyógyász rezidens és kollégái 26 szakértői véleményezésen átesett tanulmány eredményeit összesítették és elemezték, amelyek több mint 5600 kórházi kezelésen átesett koronavírusos beteg adatain alapultak. Megállapították, hogy azok körében, akik D-vitamint, C-vitamint vagy cinket kaptak a kórházi kezelés során, nem volt alacsonyabb a halálozás kockázata, mint azoknál, akik ezek egyikéből sem részesültek. És bár a lélegeztetőgépre kerülés alacsonyabb aránya, valamint a rövidebb kórházi tartózkodás és a D-vitamin szedése között összefüggést találtak, a tanulmány szerzői szerint alaposabb és átfogóbb kutatásokra van szükség ezek megerősítéséhez.
Amikor azon betegek csoportjának adatait vizsgálták, akik már a koronavírus-fertőzés előtt is szedtek D-vitamint , azt találták, hogy esetükben nem volt alacsonyabb a halálozás kockázata, mint azoknál, akik korábban nem szedtek D-vitamint. (Az eredményeket a Clinical Nutrition ESPEN című folyóiratban publikálták.)
Ésszel kell szedni a C- és D-vitamint tartalmazó készítményeket
"Fontos, hogy az emberek megértsék: az ilyen típusú étrendkiegészítők szedése nem jelenti feltétlenül azt, hogy enyhébb lefolyású lesz a COVID-19 okozta megbetegedés" - hívta fel rá a figyelmet Ragheb Assaly, a Toledói Egyetem professzora, a tanulmány vezető szerzője. Ráadásul, ahogy azt Assaly is hangsúlyozta, ezek nem ellensúlyozzák a koronavírus elleni védőoltás hiányát, és nem helyettesíthetik azt. Ugyanakkor hozzátette: azoknál a koronavírusos betegeknél hasznos lehet a C- és D-vitamin tartalmú készítmények szedése, akik hiánybetegségben szenvednek, vagyis alapvetően kevés vitamint juttatnak a szervezetükbe.
Ám a C-, és a D-vitamin önmagában nem fogja megakadályozni, hogy elkapjuk a vírust, ahogy azt sem, hogy esetleg belehaljunk a COVID-19 okozta szövődményekbe - jegyezték meg a tanulmány szerzői. "Éppen ezért, ha orvosilag nem indokolt, ne szedjük őket abban a reményben, hogy védelmet nyújtanak a koronavírus-fertőzés ellen" - tette hozzá Beran.
Izraelben is kutatják a témát
Ahogy arról korábban írtunk , izraeli kutatók nemrég szoros összefüggést találtak a COVID-19 okozta súlyos megbetegedés, valamint az elhalálozás magasabb aránya és a D-vitamin-hiány között, ami egyébként jellemző probléma az izraeli lakosság körében. A Bar Ilan Egyetem és a Galileai Orvosi Központ kutatói tanulmányukban az első két járványhullám tapasztalataira hivatkozva azt írták, hogy a D-vitamin-hiány jelentősen növeli a megfertőződés kockázatát. Ugyanakkor azt is érdemes megemlíteni, hogy erre a megállapításra még a vakcinák széles körű bevezetése előtt jutottak.