Az amerikai járványügyi központ, a CDC adatai szerint december közepén egy hét alatt az összes bejelentett COVID-19-es esetet tekintve az omikronos fertőzések aránya 12,6 százalékról 73,2 százalékra emelkedett. "Ez mutatja, hogy ez a variáns mennyire fertőző" - mondta Mark Dybul, a Georgetown Egyetem immunológus professzora, az Enochian BioSciences vezérigazgatója a Fortune magazinnak .
És ez az arány Dybul szerint még nem mutatja meg, hogy valójában milyen gyors ütemben terjed a járvány. "Lefogadom, hogy New York City lakosságának 60-70 százalékáról kiderülne, hogy fertőzött, ha valóban tesztelnénk azokat, akik tünetmentesek. Az új (omikronos) fertőzések száma néhány naponta megduplázódik" - közölte.
Fáziseltolódás a fertőzések és a halálozás növekedése között
Az immunológus arról is beszélt, hogy a halálozási arány egyelőre alig emelkedik. De ez változhat, ahogy egyre több esetet jelentenek. A fertőzési arányok megugrása és a halálozási arányok növekedése között ugyanis jellemzően késedelem van.
Az omikrontól is súlyosan meg fognak betegedni az emberek, akárcsak a delta variánstól. "Voltak, akik nem kerültek kórházba, de két hónapig nem tudtak kigyógyulni a fáradtságból. Az omikron esetében is erre lehet számítani, csak kisebb a valószínűsége, hogy a fertőzöttek kórházba kerülnek vagy meghalnak, főleg, ha átesnek az emlékeztető oltáson " - állapította meg.
A professzor szerint alapvetően jó közegészségügyi intézkedésekre van szükség, ami nem azt jelenti, hogy mindent le kell zárni. Mint mondta, arra kell összpontosítani, hogy mindenki megkapja a védőoltást és az emlékeztető oltást is.
Továbbá mindenkinek maszkot kell viselnie a nyilvános helyeken és beltéren, lehetőleg KN95-ös, FFP2-es vagy N95-ös szabványnak megfelelőt. Ha kint vagyunk az utcán és nagy a tömeg, akkor is viselni kell a maszkot. Ez segíthet abban, hogy az emberek megszokják: minél többször viseljék a védőeszközt. Emellett, mint mondta, rendszeres tesztelésekre is szükség volna.
Biztosan lesz vakcinarezisztens változat
Úgy tűnik, hogy az omikron már egy részben vakcinarezisztens változat. A védőoltások azonban még mindig segíthetnek megelőzni a súlyos állapot kialakulását - hangsúlyozta a professzor. Arra számít, hogy 2022 márciusa és májusa között megjelenik egy teljesen rezisztens koronavírus-változat, amely ellen a jelenlegi vakcinák már nem lesznek hatékonyak. "Folyamatosan jelennek majd meg az új változatok, amelyek egyre ellenállóbbak lesznek a jelenlegi vakcinákkal szemben. A kérdés az, hogy ez mikor fog megtörténni" - jósolta.
Ha ez bekövetkezik, akkor a vakcinagyártóknak az oltóanyagok újabb generációját kell majd előállítaniuk: körülbelül 100 napot vesz igénybe, mire a gyártást beindítják. Egy teljesen oltóanyag-rezisztens variáns esetén a maszkviselés, a távolságtartás és az általános higiéniai szokások betartása még fontosabbá válik, és a szájon át szedhető gyógyszerek is hasznosak lehetnek. Ha az immunológusnak igaza lesz, a nyár nem sok jóval kecsegtet.