Az Egyesült Államokban szakmai körökben egy ideje vita tárgyát képezi, hogy mikor érdemes megkezdeni a koronavírus elleni vakcinák emlékeztető adagjának (booster) beadását a teljesen oltottaknak. (Amerikában jelenleg Pfizer-BioNTech-, Moderna-, és Janssen-vakcinával immunizálnak, utóbbiból egy dózis szükséges a védettség kialakulásához.)
Amerikai egészségügyi tisztviselők még gőzerővel vizsgálják, hogy az oltottaknak valóban szükségük lehet-e már idén ősszel egy további oltásra, amely biztosíthatná számukra a koronavírus elleni tartós immunvédelmet - számol be róla az AP hírügynökség. A lépést a rohamosan terjedő, alfa változatnál kétszer fertőzőképesebb és súlyosabb megbetegedést okozó delta variáns teheti indokolttá. Folyamatosan érkeznek ugyanis az újabb eredmények, előzetes tanulmányok arról, hogy az engedélyezett vakcinák - köztük a Pfizer-bioNTech oltóanyaga - kevésbé hatékonyan védenek a delta variáns okozta fertőzés és megbetegedés ellen.
Mikor várható döntés?
Két, az AP hírügynökségnek névtelenül nyilatkozó bennfentes szakember szerint a héten várható az emlékeztető oltásról szóló hivatalos bejelentés. Ennek beadása egyébként csak akkor kezdődhet, ha az Amerikai Élelmiszer és Gyógyszerügyi Hatóság jóváhagyja szükségességét.
Francis Collins, a Nemzeti Egészségügyi Intézet igazgatója vasárnap megerősítette: a következő hetekben születhet döntés a booster vakcináról, amit első körben várhatóan a legkorábban oltott egészségügyi dolgozók, az idősotthonokban élők és a többi idős ember kaphat majd meg.
Ahogy arról korábban írtunk, az mRNS-alapú Pfizer-BioNTech vakcina gyártója nemrégiben azzal fordult az amerikai szabályozó hatóságokhoz, hogy engedélyezzék az emlékeztető oltás beadását a teljesen oltottak számára az Egyesült Államokban, arra hivatkozva, hogy a jelenlegi eredmények alapján hat hónappal a második részoltás után csökken a vakcina hatékonysága, és megnő az újrafertőződés kockázata.
Az a bizonyos harmadik dózis
Már több országban hozzáférhető az emlékeztető oltás. Izraelben, ahol kizárólag Pfizer-BioNTech-vakcinával oltanak, azoknak a 60 év feletti oltottaknak ajánlják, akik legalább 5 hónapja kapták meg a második részoltást. Az izraeli egészségügyi minisztérium előzetes tanulmányok eredményére hivatkozva időközben 39 százalékosra csökkentette a Pfizer-vakcina hatékonyságát a koronavírus okozta fertőzés ellen, a korábbi 64 százalékról. (Ugyanakkor hangsúlyozták, hogy a súlyos megbetegedés ellen továbbra is 93 százalékos hatékonysággal véd ez a vakcina.)
Itthon augusztus elsejétől vehetik fel a harmadik oltást azok, akik betöltötték 18. életévüket, és legalább 4 hónapja túl vannak a második részoltáson. (ld. keretes írásunkat - a szerk.) Elsősorban a legyengült immunrendszerűeknek, a krónikus betegeknek és az idős embereknek ajánlják, illetve azoknak, akiknél két adag (Sinopharm) vakcina nem váltott ki mérhető immunvédelmet.