Koronavírus: így csökken a Pfizer-vakcina hatékonysága

Az idő előrehaladtával gyengül ugyan valamelyest a Pfizer és a BioNTech közös oltóanyaga által nyújtott védelem a tüneteket okozó koronavírus-fertőzéssel szemben, a kórházi kezelést igénylő megbetegedések kockázata azonban fél évvel a vakcina beadását követően sem növekszik - derült ki egy új, jelenleg szakértői bírálatra váró tanulmányból.

Zajlanak a kutatások a Pfizer újabb védőoltásának kifejlesztésére, amely a delta variáns ellen is szinte teljes védettséget biztosíthat. Részletek itt.

Mindig is várható volt, hogy a védőoltás révén kialakuló védettség hosszú távon gyengülni fog. Kérdéses ugyanakkor, hogy ez vajon olyan mértékű problémát jelent-e, amely közegészségügyi szempontból is aggodalomra adhat okot a kórházi kezelésre szoruló betegek és a COVID-19 okozta halálesetek számának potenciális növekedése nyomán. A legfrissebb vizsgálati eredmények tükrében úgy tűnik, ettől egyelőre nem kell tartani - írja az nbcnews.com dr. Stephen Thomas, a Pfizer-vakcina klinikai kísérleteinek kutatásvezetője szavait idézve.

Néhány hónap alatt csökkenhet valamelyest a Pfizer-vakcina nyújtotta védelem COVID-19 ellen
Néhány hónap alatt csökkenhet valamelyest a Pfizer-vakcina nyújtotta védelem COVID-19 ellen. Fotó: MTI/Balázs Attila

A szakember és munkatársai az oltóanyag klinikai kísérletei harmadik fázisában részt vevő több mint 44 ezer önkéntestől gyűjtöttek további adatokat idén március közepén. Az alanyok előzőleg vagy a vakcina két dózisát, vagy placebót kaptak három hét eltéréssel. Az adatok elemzése során a kutatócsoport arra a következtetésre jutott, hogy a vakcina még hat hónap elteltével is 97 százalékos hatékonysággal képes elejét venni a súlyos lefolyású COVID-19-nek . Eközben azonban 96 százalékról 84 százalékra csökkent a hatékonyság általában véve a koronavírus-fertőzés okozta tünetek megelőzése terén, függetlenül azok súlyosságától.

Mivel a tanulmány csupán idén márciusban gyűjtött adatokon alapul, így nem tisztázza, hogy vajon a védőoltás hatékonysága miként változik a koronavírus mostanra a világ számos pontján egyre dominánsabbá váló delta variánsa ellen, illetve kell-e emiatt emlékeztető, avagy harmadik oltást beadni az embereknek. Dr. Stephen Thomas a téma kapcsán további vizsgálatokat tart szükségesnek. "Úgy gondolom, tanulmányunk is azt mutatja, hogy fennáll annak lehetősége, hogy szükségünk lesz emlékeztető oltásra, amennyiben a vakcina protektív hatékonysága tovább csökken idővel. Számomra azonban ez továbbra is egy megválaszolatlan kérdés" - fogalmazott a kutató.

A még szakértői bírálatra váró tanulmány a medRxiv online rendszerében tekinthető meg.

Az izraeli egészségügyi minisztérium legfrissebb értékelése szerint a Pfizer-vakcina a delta variáns esetén csupán 40 százalékos hatékonysággal képes meggátolni, hogy a koronavírus-fertőzés tüneteket váltson ki. A témáról ide kattintva olvashat bővebben.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +21 °C
Minimum: +6 °C

Délnyugatról északkeletre vastag, kiterjedt felhőtömb halad, amiből helyenként kisebb eső, zápor is előfordul a középső és keleti országrészben. Reggeltől egyre jobban szakadozik, napközben pedig a gomolyosodó felhőzet mellett több órára kisüt a nap. Akkor is csak kevés helyen alakulhat ki zápor, északkeleten kis eséllyel zivatar. Az ország nyugati felén megélénkül, a Dunántúl északnyugati részein meg is erősödik a déli szél. A hőmérséklet délután 19 és 23, késő este 9, 15 fok között valószínű. Fronthatás várhatóan nem okoz napközben kellemetlenséget, a frontérzékenyek tünetei így várhatóan tovább enyhülnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra