Koronavírus: megnyugtató hírek érkeztek 3 vakcináról

Egy kanadai tanulmány készítői arra keresték a választ, hogy a jelenleg oltásra használt két mRNS-alapú vakcina, valamint az AstraZeneca oltóanyaga mennyire hatékony a tünetekkel járó és a súlyos kimenetelű (kórházi kezeléssel vagy halállal járó) koronavírus-fertőzéssel szemben, amelyet az aggodalomra okot adó variánsok okoznak.

Egy friss kanadai preprint tanulmány ból kiderül, hogy három vakcina biztosan hatékony a jelenleg aggodalomra okot adó négy koronavírus-variáns, az alfa (B.1 .1.7, vagyis a brit), a béta (B.1.351), a gamma (P.1) és a delta (B.1.617.2, vagyis az indiai) okozta tünetes megbetegedés, valamint a súlyos kimenetelű, kórházi kezeléssel vagy halállal járó koronavírus-fertőzéssel szemben is.

koronavírus elleni oltás
Világszerte egyre többen kapják meg valamelyik koronavírus elleni oltást. Képünk illusztráció. Fotó: Getty Images

Biztató eredmények

A medRxiv oldalán is olvasható kutatáshoz - amelyet a Kanadai Közegészségügyi Ügynökség és a Kanadai Egészségügyi Kutatóintézetek is támogatott - 2020 és 2021 májusa közötti kanadai adatokat használtak fel az mRNS-alapú Pfizer-BioNTech - és Moderna vaakcinát, valamint a vektoralapú AstraZenecát (VaxZevria) vizsgálva.

Az eredmények azt mutatják, hogy az alfa variáns okozta tüneti megbetegedés ellen egyetlen dózis is véd (14. nappal az első adag beadása után). A három vakcina közül a Moderna bizonyult e tekintetben a leghatékonyabbnak. A második részoltás beadása után 7 nappal mind a Moderna, mind a Pfizer-BioNTech oltóanyagának hatékonysága nőtt - az alfa variáns ellen.

Az eddig a köztudatban élő "brit", "brazil", "dél-afrikai", "indiai", és a többi ugyanezen elven elnevezett változat helyett a görög ábécé betűit használja az egyes koronavírus-variánsok jelölésére az Egészségügyi Világszervezet. Részletek!

Mi a helyzet a rettegett delta variánssal szemben?

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Az új koronavírus béta, illetve gamma variánsa által okozott tüneti fertőzéssel szemben az AstraZeneca gyengébben teljesített egy dózis beadását követően, mint a Moderna. Ahogy az már korábbi kutatásokból is kiderült, az eddigieknél fertőzőképesebb delta variáns ellen a Pfizer-BioNTech- és Moderna-vakcina hatékonysága is alacsonyabb egy részoltás után, mint például az alfa variáns ellen, ám az AstraZeneca esetében nem tapasztaltak jelentős eltérést a két variáns elleni hatékonyság tekintetében. A Pfizer-BioNTech oltóanyaga két dózis beadása után a delta variáns ellen is hasonló szintű védelemet hozott létre, mint a többi változat ellen.

A kutatók szerint az eredmények arra utalnak, hogy a vizsgált vakcinák egyetlen adagja is jó, vagy kiváló védelmet nyújt a tüneti és a súlyos kimenetelű fertőzésekkel szemben, amelyet a jelenlegi négy, aggodalomra okot adó variáns okoz.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a délután északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északkeleti harmadban még havazásra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.