Lehet, búcsút mondhatunk a kemoterápiának

A rákban szenvedőknek a kezelés gyakran nagyobb kellemetlenséget okoz, mint amit a betegség miatt megtapasztaltak. Az orvosok is szívesen leváltanák a kemoterápiát, ha találnának helyette más megbízható módszert. Most felcsillant a remény, hogy meglesz erre a lehetőségük.

A stockholmi Karolinska Intézet kutatói egy transzlációs vizsgálatot végeztek, amely új mechanizmust azonosított a glükóz lebontásának szabályozásában különböző rákfajták esetében is. A felfedezés új terápiás stratégiákhoz vezethet, amelyek gátat vethetnek a rák növekedésének. A tudósok a Cell Death & Differentiation folyóiratban számoltak be eredményeikről.

kemoterápia
A svéd felfedezés nyomán kevesebb mellékhatásuk lehet az új rákgyógyszereknek. Fotó: Getty Images

A jelenlegi rákellenes gyógyszerek (a kemoterápia) általános problémája, hogy a gyorsan osztódó sejtek növekedésének megakadályozására összpontosítanak. Mivel bizonyos normális egészséges sejtek ugyanolyan gyorsan reprodukálják magukat, mint a rákos sejtek, a kemoterápia az egészséges sejteket is elpusztítja. Ezért a betegek sok súlyos mellékhatásnak vannak kitéve. A rák jellemzője a tumorsejtek megváltozó anyagcseréje annak érdekében, hogy támogassák az energia és a sejtek építőköveinek termelését, amelyek gyors szaporodásukhoz szükségesek. A megváltozott glükóz-anyagcsere a leggyakoribb metabolikus változás, amelyet a különféle ráktípusoknál észlelnek, ahol a mutáns sejtek függőségbe kerülnek a glükózzal.

A rák anyagcseréjének főszereplője

"Mivel a rákos sejtek anyagcseréje eltér a normál sejtekétől, lehetőség van szelektíven blokkolni a rák anyagcseréjét anélkül, hogy jelentősen befolyásolnák az egészséges sejteket. Ez új és specifikusabb rákkezeléshez, valamint kevesebb mellékhatáshoz vezethet" - jelentette ki Erik Norberg, az intézet fiziológiai és farmakológiai tanszékének docense. A kutatócsoport most azt találta, hogy a deubiquitinase (DUB) JOSD2 - a tüdőrák egyik prognosztikai faktora - képes szabályozni a glükóz lebontását számos különféle ráktípusban (beleértve a tüdő-, emlő- és petefészekrákot).

A kutatók különféle módszerek (például globális metabolomika és a kvantitatív proteomika ) segítségével részletesen tanulmányozták a rákanyagcserét, és új tumorsejtekben, illetve daganatokban azonosítottak egy fehérjekomplexumot, amely aldoláz-A-ból, foszfofruktokinázból (PFK-1) és foszfoglicerát-dehidrogenázból (PHGDH) áll. Az eredmények azt mutatták, hogy a JOSD2 stimulálni tudja ezeket az anyagokat a glükóz metabolizálásához. "Különösen az a tény izgatott minket, hogy a JOSD2 genetikai úton történő eltávolítása megakadályozta a rákos sejtek növekedését. Azon túl, hogy az új szabályozási mechanizmus felfedezése a daganatos sejtek anyagcseréjében tudományos szempontból érdekes, úgy gondoljuk, hogy ezek az új ismeretek felhasználhatók a rák növekedésének lelassítására" - idézte Erik Norberget a MedicaXpress .

Tüdőrákosok vizsgálata adta az ötletet

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Egy korábbi, szintén a fehérjetermeléssel kapcsolatos vizsgálat során több mint 500 tüdőrákos beteg adatait elemezve a svéd kutatók megállapították, hogy az anyagcsere ennél a betegségnél heterogén, azaz sokféleképpen működik. Megfigyelték, hogy a most ismertetett kutatásukban is fontos szerepet betöltő úgynevezett deubikvitinációs enzimek (DUB) fontosak lehetnek, mert stabilizálják a rák előrehaladását segítő fehérjéket. A stockholmi intézetben azóta törekszenek arra, hogy megértsék, a DUB-ok hogyan működnek az anyagcsere és az anyagcsere heterogenitás fontos szabályozóiként.

A daganatos betegségek ellen alkalmazott kemoterápia jellemzően hónapokig tartó kúrát jelent, az egyéni adottságok miatt azonban a kezelés hossza nagyobb eltérést is mutathat az egyes páciensek esetében. Az eljárás több módszert is magában foglal, a pontos menetrend meghatározása így nagyban függ az elérni kívánt céltól vagy éppen a betegség típusától. Részletek!

Hatásuk alapján kemoterápiás szereknek két fő csoportja van. A citotoxikus szerek elpusztítják a tumorsejteket (ahogy a nevük is mutatja, mérgezőek rájuk nézve), míg a citosztatikus szerek csak feltartóztatják a betegség progresszióját, megakadályozzák a sejtek további szaporodását, de nem ölik meg őket. A kemoterápiában alkalmazott hatóanyagok citotoxikusak. A rákellenes gyógyszerekről azonban gyakran összefoglalóan csak citosztatikumokként beszélnek. Mivel a gyorsan osztódó sejtekre hatnak, az agresszív tumorok ellen hatásosak elsősorban. A lassabban osztódó daganatsejtekkel szemben viszont általában kevésbé eredményesek. Ha a Karolinska Intézetben elért felfedezést majd gyógyszerek előállítására használják, akkor elsősorban citosztatikumokat fejleszthetnek ki a segítségével, amelyek lehetetlenné teszik a hibás genetikájú sejtek gyors osztódását.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a délután északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északkeleti harmadban még havazásra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.