A legtöbb helyen már nem kötelező a maszkviselés egészségügyi intézményekben sem (Magyarországon ezt az előírást május 1-jén törölték el). Egy friss tanulmány viszont arra világít rá, hogy ennek ellenére továbbra is jó ötlet felvenni a maszkot a kórházakban, szakrendelőkben - írja a CNN.
A szerzők 3 korábbi kutatást, valamint 21, megfigyelésen alapuló tanulmányt vetettek össze, hogy kiszűrjék, mennyire hatásosok a koronavírus terjedésének megakadályozására a sebészi, a szövet- és az N95-ös maszkok.
Többek között azt is megállapították, hogy az egészségügyi intézetekben nincs nagy különbség a sebészi és az N95-ös maszkok nyújtotta a védelem között.
Dr. Tara Palmore, a George Washington Orvosi Egyetem és David Henderson, az amerikai Egészségügyi Intézet munkatársai szerint a maszkviselés politikai kérdéssé vált a pandémia alatt, ezért is kételkednek benne továbbra is az emberek. A másik probléma, hogy így sem lehet 100%-osan elkerülni a koronavírust és más légúti betegségeket, az viszont bizonyított, hogy a terjedésüket akadályozza, ha maszkot viselünk.
Ezért úgy gondolják, továbbra is ajánlott a viselésük egészségügyi intézményekben, legalább akkor, amikor a betegek találkoznak az ápolókkal, orvosokkal. Ezáltal ugyanis minimálisra csökkenthető a betegségek átadásának veszélye, ha valaki beszél vagy például köhög egyet.
Dr. Syra Madad, fertőző betegségekkel foglalkozó epidemiológus szerint is fontos, hogy a betegekkel való interakció során mindenki viseljen maszkot.
"Különösen azon páciensek esetében, akik a leginkább kitettek a fertőzéseknek. Igaz, ez nem minden esetben egyértelmű, hogy kinek a leggyengébb a szervezete" - mondta.
Szerinte is annak kellene az alapnak lennie, hogy az egészségügyi dolgozók a betegek jelenlétében maszkot viselnek. Egymás között, például a folyosón vagy a személyzeti helyiségekben viszont elhagyható. Illetve azokban az esetekben sem kell feltétlenül ragaszkodni hozzá, ha a beteg kéri a levételét, ha mondjuk nem érti, hogy mit mond az orvos.
"Akárhogy is nézzük, már nem életveszélyes a helyzet, de azért még mindig fenyegetést jelent a koronavírus" - nyilatkozta dr. Madad.