Még mindig ajánlott a maszkviselés a kórházakban

Bár folyamatosan törlik el a kötelező maszkhasználatot, az egészségügyi intézményekben továbbra is ajánlott felvenni őket. A Covidtól ugyan már kevésbé kell félni, de rengeteg légúti fertőzés továbbadását akadályozzák meg.

A legtöbb helyen már nem kötelező a maszkviselés egészségügyi intézményekben sem (Magyarországon ezt az előírást május 1-jén törölték el). Egy friss tanulmány viszont arra világít rá, hogy ennek ellenére továbbra is jó ötlet felvenni a maszkot a kórházakban, szakrendelőkben - írja a CNN.

A szerzők 3 korábbi kutatást, valamint 21, megfigyelésen alapuló tanulmányt vetettek össze, hogy kiszűrjék, mennyire hatásosok a koronavírus terjedésének megakadályozására a sebészi, a szövet- és az N95-ös maszkok.

Többek között azt is megállapították, hogy az egészségügyi intézetekben nincs nagy különbség a sebészi és az N95-ös maszkok nyújtotta a védelem között. 

Maszk kórház koronavírus covid
A maszkok viselése továbbra is hasznos. Fotó: Getty Images.

Dr. Tara Palmore, a George Washington Orvosi Egyetem és David Henderson, az amerikai Egészségügyi Intézet munkatársai szerint a maszkviselés politikai kérdéssé vált a pandémia alatt, ezért is kételkednek benne továbbra is az emberek. A másik probléma, hogy így sem lehet 100%-osan elkerülni a koronavírust és más légúti betegségeket, az viszont bizonyított, hogy a terjedésüket akadályozza, ha maszkot viselünk.

Ezért úgy gondolják, továbbra is ajánlott a viselésük egészségügyi intézményekben, legalább akkor, amikor a betegek találkoznak az ápolókkal, orvosokkal. Ezáltal ugyanis minimálisra csökkenthető a betegségek átadásának veszélye, ha valaki beszél vagy például köhög egyet.

Dr. Syra Madad, fertőző betegségekkel foglalkozó epidemiológus szerint is fontos, hogy a betegekkel való interakció során mindenki viseljen maszkot. 

"Különösen azon páciensek esetében, akik a leginkább kitettek a fertőzéseknek. Igaz, ez nem minden esetben egyértelmű, hogy kinek a leggyengébb a szervezete" - mondta. 

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Szerinte is annak kellene az alapnak lennie, hogy az egészségügyi dolgozók a betegek jelenlétében maszkot viselnek. Egymás között, például a folyosón vagy a személyzeti helyiségekben viszont elhagyható. Illetve azokban az esetekben sem kell feltétlenül ragaszkodni hozzá, ha a beteg kéri a levételét, ha mondjuk nem érti, hogy mit mond az orvos.

"Akárhogy is nézzük, már nem életveszélyes a helyzet, de azért még mindig fenyegetést jelent a koronavírus" - nyilatkozta dr. Madad.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északi országrészben akár vastagabb vizes, tapadó hóra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.