Országszerte négyezer gyűjtődobozban lehet elhelyezni a lakossági gyógyszerhulladékot, közte patikákban, bioboltokban, drogériákban, de még benzinkutakon is. Tavaly havonta átlagosan 28,1 tonna gyógyszer került a gyűjtőkbe veszélyes hulladékként – írja az Economx a hulladék gyűjtését végző Recyclomed Nonprofit Kft. által közölt adatokra hivatkozva. A 2022-es évben 341,5 tonna gyógyszerhulladék keletkezett az országban, azaz a gyógyszerpazarlás mértéke nem sokat változott egy év alatt, még ha valamelyest csökkent is.
Eközben a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adatai azt mutatják, hogy csak a vényköteles készítményekért 674,7 milliárd forintot hagyott a magyar lakosság a patikákban 2023-ban. Fejenként átlagosan 15 receptet váltottunk ki, összesen 16 ezer forint értékben. „A fel nem használt gyógyszer veszélyes hulladék, fontos, hogy a lakosság ne a kommunális hulladékba dobja ki. Másrészt pedig az adherenciára (beteg együttműködésére) is szükség van, hogy a páciensek számára felírt gyógyszereket valóban be is szedjék, kövessék a szakemberek, orvosok utasításait. Ez is jelentősen hozzájárulhatna ahhoz, hogy is kevesebb legyen a gyógyszerhulladék és talán az egészségi állapot is jobb lenne” – fogalmazott a lap megkeresésére Szalóki Katalin, az Innovatív Gyógyszergyártók Egyesületének (AIPM) igazgatója.
Egy idén nyáron az Orvosi Hetilapban publikált, 2023 áprilisában végzett vizsgálaton alapuló tanulmány szerint a gyűjtődobozokban elhelyezett hulladék többsége, 83,4 százaléka gyógyszer, a fennmaradó részt pedig hivatalosan nem gyógyszernek minősülő, de többségében gyógyszertárban is elérhető készítmények alkotják. A kidobott gyógyszerek több mint fele vényköteles, kétötöde vény nélküli szer, egy kis hányaduk pedig hazai forgalomba hozatali engedéllyel nem rendelkező, külföldi gyógyszer. A hulladék 93,9 százaléka bontott, további 6,1 százalékát viszont ki sem bontották. Sőt, a bontatlan termékek közel harmadának a szavatossága sem járt le.
Borítókép: Getty Images