Mennyibe kerül a házipatika?

Gyerekkorunktól fogva azt tanuljuk, hogy ha valami kisebb bajunk van, csak bekapunk pár pirulát, és agyő orrfolyás vagy fejfájás. Ennek következtében jönnek létre a házipatikák minden háztartásban. A kérdés, hogy mit kell vagy érdemes otthon készletezni, és mennyibe kerül. Számba vettük, kiszámoltuk.

A házipatikák tartalma többnyire nem valamilyen előrelátó megfontolásból áll össze, hanem a különböző betegségekre felírt vagy ajánlott készítmények gyűlnek össze. Legközelebb pedig a hasznosnak ítélt szert előre beszerezzük, ha tudjuk, hogy jön a megfázások vagy az allergia szezonja. Ahány ember, annyiféle kezelendő probléma jelentkezik, de vannak tipikus bajok - gyomorégés, szorulás, hasmenés, fejfájás, görcsök, húzódások, pattanások stb. - amelyek gyógyszerrel könnyen elmulaszthatóak. Elsősorban az ilyen célra szolgáló, recept nélkül is beszerezhető készítmények teszik ki a házipatikák tartalmának javát.

Elsősegély felszerelés

De mielőtt rátérnénk a gyógyszerekre egy hasonlóan fontos készletet - mondhatjuk hogy a házipatika legközelebbi rokonát -, az elsősegélydobozt kell szemügyre vennünk. Tavaly például 1704-en vesztették életüket otthoni balesetben Magyarországon. Jó részükön a kéznél lévő elsősegély-doboz sem segíthetett volna, de ha belegondolunk, hogy évente mintegy 250 ezren szenvednek valamilyen kisebb-nagyobb sérülést a háztartásban, akkor ez már biztosan elég ok a szükséges felszerelés beszerzésére. A sérülések döntő többsége, durván 58 százaléka esés miatt következik be , ezt az égés, illetve az éles vagy szúró tárgy okozta sebesülés követi 6-6 százalékos arányban. Csekélyebb számban, de rendszeresen előfordulnak mérgezések vagy vegyszer okozta marások is.

hazipatika
A házipatika és az elsősegélydoboz nélkülözhetetlen része a háztartásnak

Ezek ismeretében minden háztartásban szükség van egy elsősegély készletre, amelynek elemeit alapos átgondolás után külön-külön is megvásárolhatjuk, de talán egyszerűbb eleve csomagot venni. Mivel az autókban kötelező tartozék az elsősegélydoboz , ilyet szupermarketekben, autósboltokban, benzinkutaknál és patikákban vagy webshopokban is vásárolhatunk. Ezek tartalmaznak steril gyorskötöző pólyákat, mullapokat, kéztisztító lapokat, ragtapaszt, háromszögletű kendőt, fólia kesztyűt, ragtapaszt, biztosítótűket, ollót, alkoholos fertőtlenítőt és elsősegélynyújtási útmutatót.

Az esetek többségében ez elégséges a háztartási balesetek ellátásához is. A kisebb sérülésekre azonban megteszi, ha sebtapaszt használunk, amelyet viszont külön meg kell vásárolnunk, ahogy az égések kezeléséhez szükséges speciális krémeket, habokat is. Ha mindezek költségeit összeszámoljuk, akkor a következő eredményre jutunk:

Alapszintű elsősegély készlet dobozban: 2500-4500 forint.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Sebtapaszok (a legdrágább a "folyékony kötszer"): 500-2500 forint.

Égést kezelő szerek: 900-5500 forint.

Gyógyszerek

Ha megvagyunk az elsősegély készlettel, akkor jöhetnek a gyógyszerek. Itt is a praktikum kell, hogy vezessen bennünket. Másra van szüksége egy családnak, ahol csak felnőttek élnek vagy idősebbek már, és más, ahol több generáció él együtt, különösen a gyerekek miatt, akik nem szedhetik ugyanazokat a gyógyszereket, mint a felnőttek. Ezúttal csak a felnőtteknél alkalmazható és vény nélkül beszerezhető készítményekre térünk ki, hiszen ezek megfelelői a gyerekek számára is rendelkezésre állnak.

Szükség van láz- és fájdalomcsillapítókra, gyulladáscsökkentőkre. Ezek többnyire recept nélkül beszerezhető amidazofen, ibuprofen, paracetamol vagy diklofenák alapú készítmények. Mindegyik máshogyan hat, akinek van már velük tapasztalata, célirányosan is vásárolhat. A gyógyszertárakban azonban a fájdalom jellegétől függően ajánlanak készítményeket. A hatóanyag dózisától és a kiszerelés nagyságától függően 500 és 2000 forint közötti áron lehet e szerekhez hozzájutni.

Hányásra, hasmenésre, hasfájásra, székrekedésre is érdemes felkészülni. Ezek között vannak drágább készítmények is, amelyek akár 10 ezer forintba is kerülhetnek, de ilyesmit nem érdemes a házipatikába tenni. Ha szükség van rá, akkor külön megvásárolható. A készletbe 700-2500 forint között találunk megfelelő szereket.

A görcsoldóra külön is érdemes figyelni, mert a görcsök nagyon fájdalmasak lehetnek, amelyeken a fájdalomcsillapító önmagában nem mindig segít. Ezek 1400 és 2000 forint közötti áron beszerezhetők.

A gyakori megfázások és légúti betegségek miatt érdemes italport, szopogató tablettát, köptetőt és köhögéscsillapítót, illetve orrcseppet vagy orrsprayt is tartani. Ebben a kategóriában a szükséges termékek ára 900 és 2500 forint között változik.

Szükség van továbbá néhány egyéb eszközre. Például lázmérőre, csipeszre, kullancskanálra is, de ezek nem drága felszerelések, egy profi digitális lázmérő is megúszható 2 ezer forintból. És egy ezresből már találunk olyan vöröskeresztes dobozt (ha nem akarunk például egy cipős dobozt e magasabb célra használni), amelyben összegyűjthetjük a gyógyszereinket.

A gyógyszerek csak akkor használhatók fel a dobozon jelzett időpontig, ha megfelelően tároljuk őket. A meleg nyári hónapokban például tönkremehetnek egyes készítmények, mert a magasabb hőmérsékleten általában gyorsul hatóanyagaik lebomlása, így csökkenhet a készítmények hatása. Aztán ősszel, amikor gyakoribbak a betegségek, és elővennénk az orvosságot, az szemmel láthatóan tönkre ment, vagy csak nem hat eléggé. Ezért a tárolásra mindig nagyon kell figyelni. Részletek!

Ezeken felül is beszerezhetőek különféle szerek, például krémek amelyekkel a rovarcsípéseket lehet enyhíteni, pattanásokat lehet leszárítani vagy a gombás bőrfertőzéseket visszaszorítani, a visszér - vagy az aranyér kellemetlenségeit csökkenteni, vásárolhatunk ízületi fájdalmat csillapító krémeket vagy rugalmas pólyákat, az immunrendszert erősítő vitaminokat és a számtalan hasznosnak tűnő gyógykészítményről, teáról, gyógynövényről még nem is beszéltünk. Ezek azonban nem tekinthetőek az alapcélokat szolgáló házipatika részeinek. Természetesen, akinek szüksége van ezekre, a saját készletébe beillesztheti őket. Most viszont, amikor kiszámítjuk, hogy összességében mennyiből jön ki egy nulláról induló házipatika, ezeket nem vesszük számításba.

Összegzés

Tehát először is szükség van alapszintű elsősegély felszerelésre. Ennek teljes költsége mintegy 5 ezer forint.

A gyógyszerek közül a láz- és fájdalomcsillapítókra, gyulladáscsökkentőkre mintegy 3 ezer forint kell. Hányásra, hasmenésre, hasfájásra, székrekedésre 2 ezer forint szükséges, görcsoldókra mintegy 1500 forint. A megfázások kezeléséhez szükséges orvosságokra 3500 forintot biztosan érdemes kiadnunk. Az egyéb eszközök pedig elvisznek további 3 ezret.

Ha mindent összeadunk akkor 18 ezer forint jön ki. Tehát minden szükségeset beszerezhetünk 20 ezer forint alatt. Ez elég magas összeg, de mivel a gyógyszereket nem fogyasztjuk el gyorsan, a költségek időben eloszlanak. Időnként ezért a házipatikában lévő készítmények szavatosságát érdemes felülvizsgálni, hiszen ezek vegyi anyagok, amelyek - ha lassan is, de - reakcióba léphetnek környezetükkel, hatásuk pedig megváltozhat vagy éppen megszűnhet. Tudjuk, hogy gyógyulni nem olcsó, de egy jól karbantartott házipatika segíthet e kiadásokat optimalizálni, mérsékelni.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a délután északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északkeleti harmadban még havazásra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.