A közgondolkodás szerint egy kemény férfi rá sem hederít kisebb sérülésekre, tűri a fájdalmat, és csinálja a dolgát tovább. Így lehetséges, hogy nagy fájdalmakkal dacolva elképesztő teljesítményeket nyújtsanak az extrémsportolók. ( Colin O'Brady 33 éves, profi amerikai triatlonos például nemrégiben gyalogolt át első emberként teljesen egyedül az Antarktikán.) De a fájdalom férfias elviselésének története évezredekre nyúlik vissza.
A leghíresebb eset talán i. e. 508-ból származik, amikor Porsenna etruszk király ostromgyűrűbe zárta Rómát. A támadók táborába azonban beszökött Caius Mucius, hogy megölje a királyt, és ezzel szabadítsa fel városát. De tévedett, egy írnokot döfött le, és elfogták. Kihallgatása során jobb karját rezzenéstelenül tartotta az áldozati oltáron lobogó tűzbe addig, hogy leégett róla a hús. Közben azt kiabálta a király arcába, hogy háromszáz római ifjú áll készen a megölésére. Porsennát ez az elszántság annyira megdöbbentette, hogy szabadon engedte Muciust, és felhagyott az ostrommal. A katona súlyos égési sérülései miatt jobb karját már nem tudta használni, így ragadt rá a Scaevola, azaz balkezes név, és így lett Mucius Scaevola a fájdalomtűrés jelképe.
Csakhogy mára teljesen sztereotíppá vált a nézet, hogy a férfiak igen nehezen viselik el a krónikus fájdalmakat, azaz nem szeretnek szenvedni. A nők között viccek rendszeres kiindulása a szituáció, amikor a férfiak halálos és fájdalmas betegségként élnek meg kisebb megfázásokat is. Ez pedig teljes ellentétben áll a hős férfi képével.
Ugyanaz a behatás, de eltérő a fájdalom
Számos tanulmány készült arról, hogy a férfiak és a nők hogyan reagálnak a fájdalomra, de egyre inkább világossá válik, hogy ehhez nem csak a fájdalom jellegének és forrásának van köze, hanem annak is, hogy milyen az érintettek előélete. Ha a nők azt hiszik, hogy a férfiak alapvetően "mimózák", akkor tévednek. A vizsgálatok ugyanis igazolták, hogy ha hasonló módon okoznak nekik fájdalmat, akkor sokkal intenzívebben érzékelik, mint a nők abban az esetben, ha ilyen fájdalommal korábban már találkoztak - írja az mnn.com portál.
Loren J. Martin, a montreali McGill Egyetem fájdalomközpontjának kutatója és munkatársai felfedezték , hogy a férfiak érzékenyebbek és stresszesebbek, ha tudják, hogy olyan fájdalmas élményben lesz részük, amely már megtörtént velük. A vizsgálathoz 41 férfit és 38 nőt helyeztek el egy szobában, ahol az alkarjuk alacsony intenzitású hőnek volt kitéve. A kezdeti, alacsony szintű fájdalom tesztje után az alanyokat erősebb fájdalomnak tették ki. Szorosra felfújt vérnyomás-mandzsettát viselve kellett 20 percen át a karjukkal gyakorlatokat végezni.
Annak megállapításához, hogy a memória szerepet játszik-e a fájdalomtoleranciában, ugyanazokat a résztvevőket kérték meg, hogy jöjjenek vissza másnap ugyanabba a szobába, ahol ugyanazokat a vizsgálatokat végezték el rajtuk. A férfiak nagyobb fájdalmat mutattak, mint az előző nap. A nők fájdalomérzékelése viszont nem változott. (A való életben persze nem kísérleti helyzetekben találjuk magunkat. De például ha egy férfinek volt már vesegörcse , a következő ugyanolyan intenzitású görcsöt alighanem fájdalmasabbnak fogja érezni. A nőkre ez nem jellemző.)
"Ez egy fontos megállapítás, mert egyre erősebb bizonyítékok utalnak rá, hogy a krónikus fájdalom attól is függ, hogy mennyire emlékszünk rá. Ha az emlékezés a krónikus fájdalom hajtóereje, és megértjük, hogyan emlékezünk rá, akkor segíthetünk néhány betegnek az emlékei mögött álló mechanizmusok kezelésével" - magyarázta Loren Martin.
Mikor fáj a nőknek jobban?
Vannak azonban olyan esetek is, amikor a nők érzékenyebbek a fájdalomra, mint a férfiak. A grazi egyetemen Andreas Sandner-Kiesling és munkatársai végeztek egy kutatást , amely szerint a férfiak nagyobb fájdalmat tapasztalnak a nagy műtétek után, míg a nők több fájdalmat éreznek kisebb beavatkozásokat követően.
A négy évet felölelő vizsgálat során a kutatók a műtét után 24 órán belül készítettek interjút 4200 férfival és 5200 nővel. A résztvevők az operációjukra, a kapott érzéstelenítésre és a fájdalom szintjére vonatkozó kérdésekre válaszoltak. A kutatók azt találták, hogy a férfiak 27 százalékkal nagyobb valószínűséggel éreztek mérsékeltebb fájdalmat a nagyobb érrendszeri és ortopédiai műtétek után, míg a nők 34 százalékkal nagyobb valószínűséggel jelentettek magas fájdalomszintet kisebb eljárások, például biopsziák után.
"A fájdalom érzékelésében tapasztalható, nemek közötti különbségek továbbra is erősen vitatottak mind a kísérleti, mind a klinikai területeken. Adataink nem tisztázták egyértelműen ezt a kérdést, de megállapításaink alapján feltételezhető, hogy a műtét típusa (és súlyossága) lehet, hogy kulcsszerepet játszott" - írták a tanulmány szerzői.