Az ételekben az energiamennyiséget általában kalóriákban fejezzük ki - valójában a köznyelv ezzel helyettesíti a kilokalóriákat (kcal). A negatív kalóriatartalmú ételekkel kapcsolatos elmélet szerint egyes ételek kalóriatartalma (energiatartalma) kisebb, mint az energiamennyiség, amely a megemésztéséhez, felszívódásához szükséges. Ez elvileg elfogadhatónak tűnik. De a valóságban még a legalacsonyabb kalóriatartalmú ételek is, például a zeller, több kalóriát tartalmaznak, mint amennyire feldolgozásukhoz a szervezetnek szüksége van.
Az energiaigény három összetevője
- A pihenő test működésének fenntartásához szükséges energia, amely testünk alapvető folyamatai számára szükséges energiát jelent: vagyis ez a minimum, amennyivel élni tudunk.
- Az étkezés termikus hatása, mely az étkezés után az anyagcsere-sebesség növekedésében jelentkezik, amíg az élelmiszert emésztjük, majd felszívódik.
- További energiára van szükség a különféle aktivitásokhoz, köztük a testmozgáshoz.
Ezek közül a termikus hatás foglalja le a legkevesebb kalóriát: a testünk által felvett energia mintegy 10 százalékát. Más szóval, az elfogyasztott kalóriák körülbelül egytizedét használjuk élelmünk feldolgozására. Ez magában foglalja az élelmiszerek megrágását, az emésztőrendszer működését, a tápanyagok felszívását és a felesleges energia tárolását.
Olyan ételeket sorolnak negatív kalóriatartalmúak közé, mint a zeller, a grapefruit, a brokkoli, a paradicsom és az uborka. Tudományos bizonyíték azonban nincs erre az ötletre. Bár nagyon alacsony kalóriatartalmú ételekről van szó (100 grammonként 7-30 kcal), ezek feldolgozása még ennél is kevesebb energiát vesz igénybe. Ez azért van, mert nagy mennyiségű vizet és rostot tartalmaznak, amelyek feldolgozásának alacsony az energiaigénye.
Helyette, ne mellette
Ezek az ételek nagyon hasznosak azoknál az embereknél, akiknek fogyni próbálnak, mivel kevés kalóriát tartalmaznak. Ráadásul tele vannak tápanyagokkal, például vitaminokkal és ásványi anyagokkal, és sok rostot is tartalmaznak, ami számos előnnyel jár az egészségre nézve. Fontos azonban, hogy a magasabb kalóriatartalmú tételeket helyettesítsük a menüben, ne pedig hozzáadjuk a gyümölcsöket és zöldségeket az étkezéshez, mivel az egészséges plusztáplálék is növeli a teljes kalóriatartalmat. Például egy sajtburger és egy saláta több kalóriát tartalmaz, mint simán csak egy sajtburger.
A fogyás érdekében az embereknek több energiát kell felhasználniuk, mint amennyit a táplálékon keresztül bevisznek a szervezetükbe. Ez egyáltalán nem könnyű. Ha az volna, pár elszánt nagyevőn kívül nem látnánk elhízott embert, csakhogy elég sokat látunk. A felnőtt magyar lakosság jelentős része túlsúlyos vagy elhízott . A kutatások kimutatták, hogy az emberek hajlamosak alábecsülni az általuk fogyasztott élelmiszer kalóriatartalmát, és még inkább alábecsülik, ha túlsúlyosak. Az is kiderült már a vizsgálatokból, hogy amikor az emberek egészséges imázsú éttermekben fogyasztanak gyorsételeket, alábecsülik ételeik kalóriatartalmát, mint az ugyanolyan ételekét a kevésbé egészségesnek elkönyvelt éttermekben, végül pedig több kalóriát fogyasztanak emiatt.
Egy másik nehézség a hosszú távú súlycsökkentés útjában, hogy a rövid távon elért sikereket nem tudják hosszú távon megtartani. Az emberek több mint 80 százaléka idővel visszaszedi a leadott kilókat. Ennek oka elsősorban, hogy a fejlett modern társadalmakban könnyű hozzáférni az olcsó és nagy kalóriatartalmú élelmiszerekhez, azaz nehéz folyamatosan ellenállni a zsíros és cukros ételek csábításának.
A negatív kalóriatartalmú élelmiszer sajnálatosan csak egy mítosz - írja a popsci.com, és nincs könnyű módja a gyors fogyásnak vagy az eredmény hosszú távú megőrzésének. De az ételek és italok egészségesebbekre cserélése javítja annak valószínűségét, hogy sikerül tartós fogyást elérni. Sokkal inkább, mintha rövid távú diétákkal próbálkoznánk.