Myoterápia: több mint egy masszázs

Egy jó masszázstól szinte újjászületik az ember. A kezelés képes elősegíteni az esetleges sérülések gyógyulását és a fájdalom megszüntetését is. A céljuk szerint a masszázsok igen eltérőek lehetnek, és ezért máshogy is nevezik őket. De hol helyezkedik el közöttük a myoterápia?

Ha masszázsról van szó, akkor mindenki egy kicsit zavarba jön, mert annyiféle (alapvetően keleti és nyugati stílusba tartozó) változatot kínálnak a wellnessközpontokban, gyógyfürdőkben: ayurvédikus, balinéz, shiatsu, thai, tui na, zhi ya, izompólya lazító, lágy szöveti, mély szöveti, orosz, török, vagy éppen svéd masszázs. E kezelések egy része valóban csak a jobb közérzet elősegítését célozza, míg mások már a gyógyítást is maguk elé tűzik.

köpölyözés
Köpölyözés. A myoterápia sokféle módszert használ afájdalommérséklésére Fotó: 123rf

Három dolgot érdemes elkülöníteni. A masszázsterápia alapvetően tehát nem más, mint a lágy testszövetek (izom, kötőszövet, inak és szalagok) kézzel való manipulálása az egyén egészségének és jól létének javítása érdekében. A gyógymasszázs viszont az izmok, inak, szalagok és kötőszövetek szisztematikus felmérése és kezelése a rehabilitáció, illetve a fájdalom és a sérülés kezelése érdekében. A myoterápia pedig az izom-csontrendszeri fájdalom és a hozzá kapcsolódó állapotok bizonyítékokon alapuló értékelése, kezelése és rehabilitációja.

Masszázs, de több annál

Érdekes, hogy a myoterápia kifejezés Magyarországon elsősorban a fogszabályozással kapcsolatban jelenik meg, mert az arc izomegyensúlyának beállítása hatással van a fogak elhelyezkedésre. Valószínűleg a masszázs a gyógyfürdők országában olyan jól bevezetett fogalom, hogy egy homályos jelentésű orvosi kifejezéssel senki sem akart zavart kelteni. De nem árt tudni, hogy a myoterápia egy komplex tevékenység, amely alapvetően az izom-csontrendszeri fájdalom enyhítésére összpontosít, a test lágy szöveteinek (izom, fascia, inak, kötések) kezelésével. Az eljárások és az értékelési módszerek hasonlítanak a masszázs, a gyógymasszázs, a fizioterápia és az oszteopátia által használtakra. (Mivel a terapeuták felkészültsége különböző szintű lehet, érdemes alaposan tájékozódni az ilyen szolgáltatások igénybevétele előtt.)

Ha valaki izomfájdalmaktól szenved, vagy merevek az ízületei, akkor jó eséllyel a myoterápia körébe tartozó vizsgálatra és kezelésre lesz szüksége. Myofasciának (fasciának) hívják azt a kompakt, kemény szövet, amely lefedi és körülveszi az összes csontotot és izmot. Ez egy folyamatosan kiterjedt szerv, amelynek, nincs meghatározható kezdete és vége, de összekapcsolja a test minden részét. Normál egészséges állapotában puha, és korlátozás nélkül mozoghat, nyúlhat. Azonban, fizikai trauma vagy gyulladás következtében a myofascia elveszíti hajlékonyságát, és korlátozottabbá, feszesebbé válhat, ami feszültséget okoz a szervezetben - írja a HealthTimes .

Ez a myofasciális fájdalom

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A myofasciális fájdalom tünetei a következők: merev ízületek; állandó mély és éles fájdalom; zsibbadtság; fájdalmas területek az izomban (ezek az úgynevezett myofasciális trigger pontok); ismétlődő csípések, szúrások és bizsergés; az izmok feszülése; az ízületek csökkent mozgáskészség; ok nélküli fáradtság. A myotherapisták feladata, hogy az izomrendszer munkaképességét helyreállítsák. Ehhez figyelembe veszenek minden korábbi orvosi információt és tünetet. Megvizsgálják és kezelik az érintett izmokat és ízületeket, és tesztelik a reflexeket is. Ez az első vizsgálat azért olyan alapos, hogy segítsen meghatározni, vajon a beteg tünetei myofasciális eredetűek-e.

A masszázs technikák mellett a myotherapista számos más módszert alkalmaz, többek között az izmok nyújtását, az izom- és idegstimulálást (TENS), a passzív nyújtást (amelynek során óvatosan mozgatja az érintett testrészt a probléma felméréséhez), akupunktúrát, köpölyözést, akupresszúrát a trigger pontokon , izomenergia-technikákat (METS). A legtöbb myofasciális diszfunkcióval küzdő betegnél már néhány kezelés után várhatóan csillapodni fog a fájdalom. Vannak otthoni is végezhető kezelések és gyakorlatok, amelyekhez szintén útmutatást adnak a terapeuták.

A masszázs elsősorban a test lágyszöveteinek kezelését jelenti, a fájdalom, a mozgásszervi panaszok és az izomgörcsök enyhítése érdekében, de fontos szerepe van a stressz leküzdésében és az általános egészségi állapot javításában. Részletek!

Az egyik leggyakoribb kezelés a triggerpontokat érinti. Ezek az izomrostok olyan szűk területei, amelyek érzelmi vagy fizikai stressz, betegség, sérülés révén alakulnak ki, s az intenzív, krónikus fájdalom kiindulóhelyei. Ha ezeket sikerül kiiktatni, akkor jó eredmények érhetők el a fájdalom enyhítésében. A sikeresen kezelhető egyéb bajok a következők: tenisz- vagy golfozó könyök, ínhüvelygyulladás , carpalis alagút szindróma, derékfájás, fejfájás és nyaki fájdalom, izomfeszülés, izomgörcs stb.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a délután északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északkeleti harmadban még havazásra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.