Nem az időjárás a hibás a fájdalmakért

A többség biztos benne, hogy az ízületi és hátfájdalmak megjelenhetnek meteorológiai tényezők hatására. Csakhogy ez valószínűleg tévedés.

Régóta és sokan gondolják, hogy az időjárás-változások kiválthatják a hát- és derékfájást, illetve az ízületi gyulladás miatti fájdalmakat, ebben pedig szerepet játszhat a hőmérséklet, a páratartalom, a légnyomás, a szélirány és a csapadék is.

térdfájás
Az időjárás-változásnak nincs is köze a hát- és térdfájáshoz?

Chris Maher, a George Világegészségügyi Intézet (George Institute for Global Health) professzora a Science Explorer beszámolója szerint kifejtette: "A meggyőződés, hogy a fájdalom és a zord időjárás összekapcsolódik, a római időkig nyúlik vissza. De a kutatásunk szerint ez csupán hiedelmen alapszik - az emberek pedig felidéznek olyan eseményeket, amelyek megerősítik a már meglévő nézeteiket." A kutató szerint az emberek nagyon érzékenyek a környezeti hatásokra, így könnyen belátható, hogy miért éppen akkor emlegetjük fel a fájdalmat, amikor hideg és esős az idő, de ugyanezekre a tünetekre megrántjuk a vállunkat olyan napokon, amikor az időjárás enyhe és napos.

Nem találtak összefüggést

Erre egy egész Ausztráliára kiterjedő kutatással szereztek bizonyítékokat, amelyben csaknem 1000 derékfájós és 350 térdének degeneratív ízületi gyulladásával küzdő embert vizsgáltak meg. Az időjárási adatokat az Ausztrál Meteorológiai Hivatal szolgáltatta; a kutatás ideje alatt az átlagos napi hőmérséklet 5,4 Celsius foktól 32,8 fokig változott.

A kutatók összehasonlították az időjárási helyzetet abban az időpontban, amikor a betegek először észleltek fájdalmat a meteorológiai változások miatt azzal a helyzettel, amelyet a fájdalomjelzést megelőzően egy héttel és egy hónappal regisztráltak. Eredményeik nem mutattak összefüggést a hátfájás, illetve a hőmérséklet, a páratartalom, a légnyomás, a szélirány vagy a csapadék jellemzőivel, illetve ezek megváltozásával. Kiderült azonban, hogy a magasabb hőmérséklet némileg növeli a derékfájás esélyét - de a fájdalom növekedési mértéke klinikai szempontból lényegtelen.

A George Intézet korábbi kutatásai is hasonló eredményt hoztak, amely azonban elég éles kritikát kapott a nyilvánosságban, különösen a közösségi médiában. Az emberek szerint ugyanis ezek a megállapítások ellentmondanak saját tapasztalataiknak. Maher professzor, a hátfájásról szóló kutatás vezetője megjegyezte: "Az emberek hajthatatlanok voltak, hogy a kedvezőtlen időjárási körülmények között rosszabbodtak a tüneteik." Ezért döntöttek úgy, hogy új páciensek bevonásával megismétlik a kutatást mind a derékfájást, mind az ízületi gyulladást vizsgálva. Az eredmények azonban szinte pontosan ugyanazok lettek, azaz egyáltalán nincs kapcsolat a fájdalom és az időjárás változásai között.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A befolyásolható dolgokra érdemes figyelni

A kutatás igen fontos egészségi területen zajlott, hiszen a hátfájás akár a világ népességének egyharmadát is érintheti, míg a 60 évnél idősebb férfiak közel 10, az ugyanebbe a korcsoportba tartozó nők 18 százaléka szenved degeneratív ízületi gyulladástól, oszteoartritisztől .

A humánmeteorológia komoly dolog, amely a légköri változások emberi szervezetre gyakorolt hatásait - megfigyeléses és statisztikus alapon - képes előrejelezni. Az emberi test ugyanis nemcsak biológiai, hanem fizikai objektum is, így befolyásolják a fizikai hatások, amelyek aztán biológiai változásokat alakíthatnak ki. Egyes kutatások azt is kimutatták, hogy még a holttestekben is változásokat indukált a légköri nyomás megváltozása. Részletek!

Hogy ezek után hiszünk-e még a frontok okozta fájdalmak megjelenésében, egyéni karakter kérdése. Ugyanakkor érdemes megfontolni, amit Manuela Ferreira, a George Institute oszteoartritisz kutatását vezető tudós mondott: "Az érintetteknek nem kellene az időjárásra összpontosítaniuk a fajdalmaikkal kapcsolatban, mert e külső tényezők nincsenek fontos hatással a tüneteikre, és az időjárásváltozást amúgy sem tudják befolyásolni. Ezzel szemben fontos olyan irányítható dolgokra fókuszálni, amelyekkel megelőzhető vagy csökkenthető a fájdalom."

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a délután északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északkeleti harmadban még havazásra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.