Rekordot döntött az egy dolgozóra jutó nyugdíjasok aránya az EU-ban: nagyjából három dolgozó korú uniós polgárra jut egy nyugdíjas - írja a hvg.hu az Eurostat adataira hivatkozva. A mutató látványosan romlik: húsz éve még öt dolgozóra jutott egy nyugdíjas, de tíz éve is csak négyre. A függőségi ráta - ez azt mutatja, hogy mennyi a nyugdíjasok és a még dolgozó korúak aránya - 29,9 százalékos, ez még soha nem volt ennyire magas.
Az EU lakosságának most 19,4 százaléka legalább 65 éves. A lap kiemeli: a baj nem az, hogy az emberek egyre tovább élnek, hanem hogy egyre kevesebben vállalnak gyereket. Az egyetlen kivétel Luxemburg, ahol csökkent a függőségi ráta az elmúlt húsz évben. A magyar mutató 27,9 százalékos, ez egy kicsit jobb az EU-átlagnál, a megvizsgált uniós tagállamok közül a kilencedik legalacsonyabb.
Tovább élünk, de fizetünk érte
A Newcastle University kutatásai szerint 2035-re meg fog duplázódni azoknak a száma, akik legalább négy különböző betegségben szenvednek. Ez pedig hatalmas terhet ró a társadalombiztosítási rendszerre. Az olyan betegségek ugyanis, mint a rák, a diabétesz, a demencia és a depresszió egyre gyakoribbá válnak csak azáltal, hogy a lakosság 65 évnél idősebb része egyre nagyobb lesz, e kórok pedig tipikusan ebben a korosztályban jelennek meg igazán. Ráadásul minden harmadik ember, akinél az említett négy betegség valamelyikét diagnosztizálták valamilyen egyéb kognitív károsodással is küzd. A kutatók végül is azt jósolják, hogy a következő 20 évben megsokszorozódhat azoknak az embereknek a száma, akik egyszerre több súlyos betegséggel is küzdenek. További részletekért kattintson korábbi cikkünkre.