„A tb-alapú ellátás minőségromlása helyzetbe hozza Magyarországon a magánegészségügyet. Nemrég még az orvosi kamara elnöke is arra buzdított, hogy aki csak teheti, rakjon félre arra, hogy amikor baj van, el tudjon menni magánorvoshoz” – olvasható a Telex cikkében. Mint írták, a szektorba egyre több nagynevű befektető száll be, és – jellemzően kényszerűségből, de – a páciensek érdeklődése is jelentősen megnőtt az utóbbi évtizedben.
A költségek nőnek, a betegek fogynak
A 2010-es években valóban dübörgött a magyar magánegészségügy. A 2022–2023-as időszakban azonban megtorpanás, sőt visszaesés látszik a betegek és a műtétek számában egyaránt. Leginkább azok a páciensek tűntek el a szektorból, akik a megélhetési költségek emelkedése mellett már egyáltalán nem tudja megteremteni a magánellátásra szükséges összeget, és korábban is csak családi összefogással tudták kifizetni a fájdalmat megszüntető vagy halaszthatatlan beavatkozásokat, amelyekre az állami egészségügyben nagyon sokat kellett volna várniuk. A korábbi, „inkább fizetek, minthogy hónapokig várjak” felfogás mára tehát megfordult: „inkább várok bármeddig az ingyenes ellátásra, minthogy ennyit fizessek a magánorvosért”.
A magánegészségügyet egyébként sokan a szabad orvosválasztás lehetősége miatt részesítik előnyben, és hajlandóak ezért a műtétek árának akár 10-30 százalékát is kifizetni az orvosoknak. A magánszektorban tevékenykedő szakemberek így aztán havonta akár nettó 5-10 millió forintot is zsebre tesznek, ennek hatására pedig már egyfajta orvos-hazavándorlás is elindult. Leginkább az Egyesült Királyságból, de Németországból és Svájcból is sok orvos visszatért Magyarországra – de nem a közegészségügybe.
Magyarország évek óta törekszik arra, hogy szétválassza az állami és a magánegészségügyet. Az Európai Unió tagországaiban azonban változatos gyakorlatokat követnek a két szektor elkülönítése – vagy inkább összehangolása – terén. Igen eltérő szabályozások vannak érvényben például a szabad orvos- és intézményválasztást, illetve a magánorvosok jogosultságait illetően.