A munkaerőhiány a legnagyobb – és egyben visszatérő – probléma a magyar egészségügyben. A Független Egészségügyi Szakszervezet felmérésének eredményei szerint ennek okai közé sorolható a hosszú képzési idő, a kedvezőtlen munkarend, a hosszúra nyúló munkaidő, a nagymértékű stressz és fizikai terhelés, valamint a „tekintélyuralmi rendszer” is. Ezzel szemben a munkaerő megtartásának legfontosabb feltételeinek a béremelést és arányosítást, a fiatalok megnyerését, a munkakörülmények humanizálását, a munkaterhek csökkentését és az életpályaterv kidolgozását látják – hangzott el az ATV Start című műsorában . A műsorvezető Pusztai Erzsébet egészségügyi szakértővel beszélgetett a témáról.
„Nincsenek egyszerű megoldások”
A szakértő kiemelte, hogy az egészségügy egy hatalmas nagy rendszer és nincsenek egyszerű megoldások. A világon egyébként mindenhol problémát jelent a munkaerőhiány az egészségügyben, Pusztai szerint valószínűleg a munka bonyolultsága és a munkaterhelés fokozott mértéke miatt. „Nálunk még ráadásul azzal, hogy csökkent a létszám, a megmaradóknál egyre nagyobb és nagyobb lesz a terhelés” – tette hozzá.
A műsorban elhangzott az is, hogy a hálapénz kivezetése talán sok szakember motivációját elvette. Pusztai Erzsébet szerint viszont a paraszolvencia tiltólistára helyezése a torz érdekeltségi rendszert és a manipulációs lehetőségeket is megszüntette. Véleménye szerint azonban meg lehetne oldani a béremeléseket úgy, hogy abban benne legyen egy teljesítménytényező, ezáltal jobb teljesítményre ösztönözhetnék az orvosokat, illegális plusz pénz elfogadása nélkül.
Óriási probléma a nővérhiány is
Az utóbbi időben több olyan hírt is lehetett hallani, hogy egyes vidéki kórházakban szülészetek állnak le átmenetileg, mert nincs elég orvos. De még ennél is nagyobb problémákat teremt a nővérhiány. „Még ha bírja is néhány nővér azt a munkaterhelést, ami rájuk hárul, a betegellátáson ez biztosan meglátszik. Mert nem mindegy, hogy egy nővér 15 vagy 40 betegért felel egy műszakban” – magyarázta a szakember.