A gyógyszertári vakcináció lehetősége – bár a szakma évek óta beszél róla – még új kezdeményezésnek számít Magyarországon – mutatott rá Süle egy, az Innovatív Gyógyszergyártók Egyesülete (AIPM) által szervezett keddi budapesti háttérbeszélgetésen. Hozzátette, a koronavírus-járvány óta felgyorsultak ezek a folyamatok. A világjárvány óta egyre több olyan ország van, ahol közforgalmú gyógyszertárakban is lehet bizonyos oltásokat beadatni. Összesen 39 országban van lehetőség erre, ebből 15 európai uniós ország, valamint az Egyesült Királyság.
A patikai oltásbeadás javíthatja az átoltottságot
A szakértő elmondása szerint több kutatás is azt mutatta, hogy a teljes populációban 31 százalékkal nőtt az átoltottság a patikai vakcináció lehetőségével. Kifejezetten az influenza elleni védőoltást nézve 24 százalékos volt az emelkedés. Hangsúlyozta, a patikai oltásoknál kizárólag a felnőtteknek adható nem kötelező vakcinák jöhetnek szóba, és csak azokban a gyógyszertárakban, ahol vállalják ennek személyi, tárgyi, infrastrukturális feltételeit.
Süle András rávilágított arra, hogy patika több van, mint háziorvosi vagy szakrendelő, így a lakossági hozzáférés is nőhetne, csökkenne a teher az alapellátó orvosokon és javulna a lakosság átoltottsága. Mindazonáltal a gyógyszertári vakcináció egy átfogó keretrendszer kialakítását igényli, amelynek széles szakmai és szakpolitikai konszenzuson kell alapulnia, enélkül nem szabad belevágni egy ilyen program kivitelezésébe. A szakember szerint egy észszerű képzési program kialakítása kell ahhoz, hogy bizonyos oltásokat gyógyszerészek is beadhassanak, valamint az, hogy az Elektronikus Egészségügyi Szolgáltatási Térben (EESZT) rögzíthesse a patikus az oltásbeadás tényét.
A háziorvosok szerepe sem veszne el
Süle András úgy véli, a patikában beadatható oltásokkal kapcsolatos irányelv megalkotása után érdemes lenne indítani egy pilotprogramot. Így kontrollált körülmények között lehetne felmérni a lakossági reakciókat, az orvosok és a gyógyszerészek viszonyulását a programhoz. Továbbá érdemes olyan egyszerű oltásokkal kezdeni, amelyeknél nincs szükség a védettséghez második oltásra. A szakgyógyszerész kiemelte: a patikában is beadható oltások lehetősége nem helyettesíti, hanem kiegészíti az alapellátásban dolgozók munkáját.
Mészner Zsófia gyermekgyógyász, infektológus, a Heim Pál Országos Gyermekgyógyászati Intézet módszertani igazgatója hozzátette, a háziorvos "kapuőri" szerepe nem veszne el, hiszen a védőoltások indokoltságáról ő dönt és írja fel a páciensnek. Szalóki Katalin, az AIPM igazgatója azt mondta, véleményük szerint a patikai vakcináció lehetősége növeli a gyógyszerészek társadalmi és szakmai megbecsültségét, csökkenti az alapellátás terheit és egyszerűsíti a lakosság hozzáférését a védőoltásokhoz.