Új szuperfegyver a baktériumok ellen

Az elmúlt években egyre több antibiotikumrezisztens baktériumtörzs jelent meg, így szó szerint létfontosságú, hogy képesek legyünk új típusú gyógyszereket kifejleszteni ellenük. Úgy tűnik, hogy találtak egy hatásos módszert.

A Newcastle-i Egyetem kutatói a brit ISIS Neutron and Muon Source tudományos központ szakértőivel egy olyan projekten dolgoznak, amely javítja annak megértését, hogy az antibiotikumok miként hatnak a baktériumokra - számolt be róla a phys.org tudományos portál. A Polymyxin B nevű, végső eshetőségre tartogatott antibiotikum hatását vizsgálják Gram-negatív baktériumok külső membránjára. Ezek a mikrobák felelősek több életveszélyes betegségért, például a tüdőgyulladásért és az agyhártyagyulladásért, így kulcsfontosságú célpontot jelentenek a klinikai kutatásokban. Minél több tudós tanulhat a bakteriális membránokról és a hatóanyagok velük való interakciójáról, annál nagyobb esélye van, hogy le tudjuk küzdeni az antibiotikumrezisztencia veszélyét. Az antibiotikumok és a Gram-negatív baktériumok külső membránja közötti kölcsönhatások megértése azért is alapvető, mert a kórházban szerzett fertőzések többségéért felelős hat mikroorganizmusból négy Gram-negatív.

Gram-negatív baktérium
Gram-negatív baktériumok tenyésznek egy Petri-csészében. A bőrükre pályázunk

Jeremy Lakey professzor, a Newcastle-i Egyetem sejt- és molekuláris biológiai intézetének kutatója elmondta: "A Gram-negatív baktériumok ellen jelenleg leggyakrabban használt gyógyszerek a fehérjék pórusain keresztül lépnek be, amelyek azonban képesek mutálódni és ellenállni a hatóanyagnak. A Polymixin B viszont közvetlenül tönkreteszi a kórokozók külső membránszerkezetét. Az ilyen típusú gyógyszermolekulák használatával olyan stratégiát követhetünk, amellyel leküzdhető az évek során kialakult antibiotikumrezisztencia. A külső membrán támadása alternatív módot kínál a kórokozók megölésére, és új adataink azt mutatják, hogy a baktériumok sérülékenyek az ilyen típusú támadások esetén. Meg kell tartaniuk ugyanis a külső membránjuk rugalmasságát - és ez az a gyengeség, amelyet a Polymyxin kihasznál."

A külső membrán áttörése

A kutatócsapat a világon először volt képes a vizsgálatok során a külső membrán mesterséges modelljét felhasználni. Nemcsak azt tudták ellenőrizni, hogy a Polymyxin B működése hogyan függ a hőmérséklettől, hanem azt is, hogy a baktériumok külső membránjának viszkozitása miként módosul változó hőmérsékleti körülmények között. A modellt már 2013-ban megalkották az ISIS Neutron and Muon Source kutatói, amely pontosan reprodukálja a Gram-negatív külső membrán alapvető aszimmetrikus szerkezetét és vízhatlanságát. Ezzel a modellel a csapat képes volt utánozni mind a kezdeti hatóanyagbevitelt, mind a későbbi folyamatot, amellyel az antibiotikum megzavarja a külső membrán szerkezetét és növeli a membrán áteresztőképességét, ami a sejt halálhoz vezet.

Luke Clifton, az ISIS Neutron and Muon Source kutatója kifejtette, hogy a Gram-negatív baktériumok külső sejtfala szigeteli el a mikroorganizmusokat a környezetüktől. Olyan, mintha ez volna a bőrük. A kutatás olyan molekuláris szintű részleteket tárt fel, amely lehetővé teszi, hogy ezen a gáton áthatoljunk.

Neutrontudomány a kórokozók ellen

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

"A neutrontudomány kulcsfontosságú ezekben a vizsgálatokban, mivel a neutronok nem károsítják a molekulaszerkezet, így megkülönböztethetővé válnak a komplex biológiai rendszerekben található különböző molekulák. Ezáltal világos lesz az egyes komponensek elhelyezkedése a biomembránon, és az is, hogy ezek miként változnak az antibiotikumokkal való kölcsönhatások során" - mutatott rá a kutató a legfontosabb alkalmazott módszerükre.

A bakteriális fertőzések egyre nagyobb fenyegetést jelentenek az emberiség számára, mert kifogyunk a hatásos gyógyszerekből. Az IBM technológiai óriásvállalat kutatói ezért teljesen új oldalról közelítették meg a problémát, és olyan mesterséges molekulákat hoztak létre, amelyek belülről pusztítják el a kórokozókat. Részletek!

A csapat most annak vizsgálatát tervezi, hogy a baktériumok milyen módon alakítanak ki ellenálló mechanizmusokat a Polymyxin ellen, ami segíteni fog olyan második generációs molekulák tervezésében, amelyeket majd akkor használhatnak fel az orvosok, ha már maga a Polymyxin is veszít a hatékonyságából .

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északi országrészben akár vastagabb vizes, tapadó hóra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.