Belgiumban azután függesztették fel a Janssen (Johnson & Johnson) koronavírus elleni oltóanyagának alkalmazását a 41 évesnél fiatalabbaknál, miután az oltás beadása után - vélhetően a vakcinával összefüggésbe hozhatóan - elhunyt egy 37 éves nő - írja a Reuters . A 41 évnél idősebbeknél egyelőre továbbra is használják, a továbbiakról pedig akkor döntenek, ha elkészül az Európai Gyógyszerügynökség (EMA) előnyöket és kockázatokat mérlegelő részletes elemzése.
Mi történt Belgiumban?
Az EMA közben bejelentette, hogy már vizsgálja a belga esetet: a fiatal nő május végén súlyos trombózissal került kórházba, halálát az alacsony vérlemezkeszám miatti vérrögképződés okozta. Ez a rendellenesség korábban több embernél is az AstraZeneca és a Janssen oltóanyagával összefüggésben merült fel.
Az EMA egyébként tagállamaira bízta az oltáshasználatot: vagyis lehetővé tette, hogy annak függvényében döntsenek, hogy milyen gyorsan terjed a vírus, és mennyi áll rendelkezésükre az egyéb vakcinákból. Belgiumban eddig mintegy 40 ezer Janssen-oltást adtak be, 80 százalékát 45 év felettieknek. Az EMA közlése szerint az unióban több mint 1,34 millió dózist oltottak el ebből a vakcinából.
Az EMA befejezte az oltóanyag vizsgálatát
A vakcina gyártója, az amerikai Johnson & Johnson vállalat arra hivatkozik, hogy az EMA vizsgálatának eredménye szerint az oltóanyag előnyei továbbra is felülmúlják az esetleges mellékhatások kockázatait.
Múlt hónapban egyébként az EMA lehetséges összefüggést talált az oltás és a ritka vérrögképződéses rendellenességek között. (Az Egyesült Államokban 8,7 millió oltott közül 28 embernél jelentkezett ez a probléma, többségük nő volt.) Az uniós ügynökség illetékes kockázatértékelő bizottsága ezért azt javasolta, hogy a vakcina termékleírásában tüntessék fel, hogy nagyon ritka mellékhatásként a beoltástól számított 3 héten belül vérrögképződés alakulhat ki, illetve vérlemezkeszám-csökkenés jelentkezhet.
A legtöbb uniós országban alkalmazzák az egydózisú Janssen-vakcinát, bár Dánia már kizárta oltási programjából, Olaszországban pedig csak idős embereknek adják be. Magyarországon is oltanak vele, a hivatalos tájékoztatás szerint május 18-ig több mint 121 ezer adag belőle.