A tél megérkeztével sokkal több gondot kell fordítanunk a csecsemők és a gyermekek bőrápolására. Ilyenkor az egészséges gyermekeknek is szárazabb a bőre, a szél, a hó, a napfény hiánya pedig fokozza a bőr károsodásának veszélyét.
Természetes védelem
A bőr egyik kulcsfontosságú funkciója a szervezet és a külvilág közötti "gát" képzése. Normális körülmények között bőrünk képes bizonyos mértékű mechanikai, fizikai és kémiai behatásoknak ellenállni. Túlzott igénybevétel esetén azonban az ingerre fokozott, a normálistól eltérő reakcióval válaszol. A kémiai irritáló anyagok hatására először a hydrolipid-film változik meg. A szappanok, samponok túl gyakori alkalmazásukkor a hydrolipid-filmen kívül az alatta fekvő szaruréteg természetes nedvességmegkötő faktorait és zsírjait is eltávolítják. Ha a bőr folyamatosan károsodik, a szaruréteg ellenállóképessége fokozatosan csökken. A bőr ekkor már képtelen lényeges védőfunkcióit ellátni, így az irritáló kémiai anyagok akadálytalanul a mélybe juthatnak és bőrpírral, hámlással, viszketéssel járó gyulladást okozhatnak.
Mit tegyünk?
A mindennapi bőrápolás fő célja az irritáló hatások elkerülése és a hám épségének fenntartása. Minden szappan, még a "babaszappan" is szárítja a bőrt. A meleg víz önmagában is zsíroldó hatású, ezt a szappanos lemosás fokozza. A nagyon habzó fürdősamponok már elavultak, hajmosáshoz is a csecsemőknek gyártott készítményeket használjunk.
A száraz, érzékeny bőrű csecsemők és kisgyermekek fürdetéséhez a gyógyszertárban kapható fürdetőkrémek és fürdőolajok a legalkalmasabbak.
Krónikus nyavalya
A gyermekkori ekcéma a csecsemő- és kisdedkor leggyakoribb krónikus bőrbetegsége. Gyakorisága 5-10 százalék és ez az arány egyre nő. Kialakulásában örökletes tényezők és külső-belső provokáló tényezők egyaránt szerepet játszanak.
A gyermekkori ekcéma fontos kiváltói a légúti és ételallergének. Az atópiás dermatitisz is kórosan száraz, ingerlékeny bőrrel jár. Csökken a faggyú és a verejték kiválasztása, a szaruréteg zsírtartalma - a tünetek jelentős részét a bőr védő működésének zavara okozza.
A bőrtünetek az esetek nagyobb részében már a csecsemőkorban jelentkeznek, a betegek többsége azonban fokozatosan "kinövi". Jellemző tünete az erős viszketés és ennek következtében az intenzív vakarózás. Az ekcémás gyermekek többségének kórosan száraz a bőre.
A gyermekkori ekcéma helyi kezelésének célja a száraz bőr karbantartása, a védő zsírréteg helyreállítása, a bőr védelme a külső irritáló tényezőkkel szemben, a gyulladás (és egyben a kínzó viszketés) csökkentése, a felülfertőződés csökkentése.
Korszerű szerek
A bőrápolás eszközei: fürdőemulziók, olajos fürdők, bőrpuhító, hidratáló, a természetes nedvességet megkötő faktorokat pótló krémek. Fontos a megfelelő ruházat, a környezeti allergének és irritánsok kiiktatása.
Az ekcéma helyi kezelésének legfontosabb gyógyszerei a szteroid krémek és kenőcsök. Furcsa módon a közvélemény, a szülők és gyakran még a kollégák is tartanak ezektől szerektől - és sokszor fenntartásaik miatt nem alkalmazzák az előírt kezelést. Az orvosnak a megfelelő erősségű, korszerű szert kell kiválasztani, amely minimális mellékhatás-veszéllyel képes elérni a gyógyulást. VIII.évf./2.szám