A számítógépek monitorja, mobiltelefonok és egyéb hasonló kézi eszközök kisméretű kijelzői ártalmasak lehetnek, ugyanis az állandó fókuszálás miatt gyorsan elfárad a szemünk.
A szemünk eredetileg úgy lett "megtervezve", hogy mind közelre, mind távolra egyformán jól tudjunk látni, így egyformán jól tudjuk érzékelni a távolból érkező ragadozót, és a közelben lévő zsákmányt. Az amerikai Munkahelyi Biztonsági és Egészségügy Nemzeti Intézet felmérése szerint a naponta legalább három órát számítógép előtt töltő emberek mintegy 90 százalékát érinti a krónikus szemfáradtság. A legtöbb szemorvos egyetért abban, hogy a zárt térben, mesterséges fények között és számítógép előtt eltöltött sok idő mind nagymértékben hozzájárulnak a miópia, közismertebb néven a rövidlátás kialakulásához.
Csak az Egyesült Államok területén több mint 175 millió ember visel szemüveget vagy kontaktlencsét, világszerte viszont csaknem 4 milliárd ember, a teljes népesség körülbelül 65%-a szorul látásjavításra. Mégis hogyan lehet elkerülni a mai modern környezetben élő ember számára, hogy ne ártson a szemének? A következő tanácsok betartásával sokat tehetünk a krónikus szemfáradtság ellen:
Felpillantás nélkül ne nézzük huzamosabb ideig a monitort vagy a mobiltelefon kijelzőjét. Ha időnként felnézünk a képernyőről, hagyjunk egy kis időt, hogy fókuszálni tudjunk a távolban lévő dolgokra, ettől a szemünk fókuszáló rendszere egy kicsit ki tudja pihenni magát, ami javítja a vizuális komfortot és a látás teljesítményét.
A szemfáradtság elkerülése végett 30-45 percenként tartsunk szünetet az olvasásban, és álljunk fel a székből.
Váltogassuk a fókuszt a közeli és a távoli tárgyak között, eközben figyeljünk a légzésünkre is.
Hagyjunk egy kis időt, hogy a szemünk pihenni tudjon, ezért vegyük le a szemüveget, illetve vegyük ki a kontaktlencséket, ha épp nincs rájuk szükségünk.
Animáció: HáziPatika.com