Tudunk a szemünkkel szagolni?
Legalább is ezt állítják azok a kanadai kutatók, akik szerint nem csak az orrunkkal , hanem a szemünkkel is "szagolunk". A szakértők úgy vélik, az emberek másként ítélik meg a szagokat attól függően, pontosan hogyan vannak leírva.
A Montreali Egyetem kutatói Simona Manescu és Johannes Frasnelli vezetésével 50 résztvevőt kért fel arra, hogy szagoljanak meg fenyőolajat, gerániumolajat , köménymagolajat és parmezán sajtot . Mindegyik szagot véletlenszerűen pozitív vagy negatív címkével láttak el a számítógép képernyőjén. A fenyőolajat például "tűlevél" vagy "régi oldószer" címkével mutatták be. A gerániumolaj mellé a "friss virág" vagy "olcsó parfüm" felirat került, a parmezán sajt mellé pedig a "sajt" vagy a "megszáradt hányás" címkéket tették.
A szemünkkel is szagolunk? (Fotó: Europress) A vizsgálat valamennyi résztvevője pozitívnak értékelte a négy szagot, amikor pozitív leírás kísérte, és negatívnak, amikor negatív címkével volt ellátva. Sőt, a szagokat kellemesnek vagy ehetőnek írták le még a nem élelmiszer típusú tételek esetében is, amikor pozitív leírás kísérte őket. Amikor ugyanezeket a tételeket negatív címkék kísérték, a résztvevők kellemetlennek és ehetetlennek tartották azokat.
Frasnelli professzor szerint az eredmények azt bizonyítják, hogy szagérzékelésünk nem objektív, befolyásolja a kognitív értelmezés, ami akkor zajlik le, amikor ránézünk egy címkére.