A szakemberek szerint ugyanis az emberek csak nagyjából harminc árnyalatot képesek megkülönböztetni a fekete és a fehér között. Összesen közel tízmillió színárnyalat érzékelésére vagyunk képesek.
A e-könyv olvasók képernyőjén végzett vizsgálat megmagyarázhatja például azt is, hogy miért okoz sok embernek nehézséget az, hogy félhomályban vagy ködben élesen lásson .
Eric Kreit és társai, a University of Cincinnati szakemberei a színérzékelést tanulmányozták. Az emberi szemben különböző sejttípusok felelősek a fény, illetve a színek érzékeléséért. Ez utóbbiakból (a csapokból) jóval több van a szemünkben, mint a fényérzékelésért felelős pálcikákért. Emiatt jóval több színt vagyunk képesek érzékelni, azonban a sötétben vagy félhomályban nem látunk olyan jól. A macskáknak például nyolcszor annyi pálcika van a szemükben, ennek köszönhetik azt, hogy a sötétben is kiválóan látnak.
A szürke érzékelése sok mindentől függhet, többek között a világítástól vagy attól, hogy milyen háttér előtt látjuk a színeket. Emiatt egyes szakemberek a harminc árnyalatot is túl soknak, mások azonban túl kevésnek tartják. Egy 2001-es kutatás, melyben azt vizsgálták, hogyan elemzi az emberi szem az ultrahangos felvételeket, azt állapította meg, hogy az emberek nagyjából csak 8-16 szürke árnyalatot képesek megkülönböztetni. Más tanulmányok szerint azonban akár 450 különböző árnyalatot is meg tudunk különböztetni.