A teljes sötétségben jobb lesz a hallásunk

Korábban több elképzelés is született arról, hogy aki elveszíti az egyik érzékszervét, annak a többi kifinomultabbá válik. Neurológusoknak most sikerült bizonyítani azt, hogy így tulajdonképpen "tréningezhetjük" is magunkat.

A látásukat elveszítő vagy vakon született zenészek, mint Ray Charles és Stevie Wonder hallása sokkal kifinomultabb, ez pedig arra utal, hogy ha az egyik érzékszervünk nem működik, akkor más érzékszervek megerősödhetnek, kifinomultabbá válhatnak. A Neuron című szaklapban most közzétett kutatásból kiderült, hogy elég egy kicsit "korlátozni" az érzékeinket ahhoz, hogy mások fejlődhessenek.

A Johns Hopkins University és a University of Maryland kutatói egérkísérletekkel bizonyították, hogy a látásért és a hallásért felelős agyi területek között a sejtettnél is szorosabb az összefüggés, a két terület felerősíti egymás hatásait, hogy optimális eredményt érjenek el. Ha pedig az egyik érzékszerv "kiesik" , akkor az agy mindkét területet a másik feldolgozására használja, így sokkal hatékonyabbá válik az érzékelés.

A hallás és a látás különös kapcsolata (Fotó: Europress)

A kutatásban két egércsapatot használtak. Az egyik csoport egyedeit egy hétig teljes sötétben tartották, míg a másik a normál, szokásosan megvilágított környezetben maradt. Egy hét után különböző hangokat játszottak le az állatoknak, és megfigyelték az agyi válaszaikat. Úgy találták, hogy a mesterséges vakságban tartott egerek hallásában változás következett be: javult a hangerő és a hangszín-érzékelésük is. A hatás ráadásul visszafordítható, a sötétségben tartott egerek hangérzékelése visszatért az eredeti szintre, ha visszahelyezték őket a normál környezetükbe.

"Ha ideiglenesen kiiktatjuk a látást, akkor tulajdonképpen rákényszeríthetjük a felnőttek agyát, hogy átdrótozza magát, és így jobban, hatékonyabban dolgozza fel azokat az ingereket, a látásuk változatlan maradt. Ha mesterségesen olyan környezetbe kerülnek, akkor rövid időn belül javulhat a hallásuk, vagyis jobban el tudják majd különíteni a hangokat a háttérzajtól, és lágyabb, halkabb hangokat is meg tudnak majd hallani."

A kutatócsoport most azon kezd el dolgozni, hogyan lehet ezeket a pozitív hatásokat állandósítani, és hamarosan szeretnék elkezdeni az emberi kísérleteket is - bár azt még nem tudják, mennyi időre van szükség ahhoz, hogy az embereknél is működjön a módszer, illetve, hogy lesz-e olyan, aki önként aláveti magát az ideiglenes vakság próbatételének.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Vodcast: finom, de káros fogások a magyar konyhában
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +22 °C
Minimum: +10 °C

Az északkeleti tájakon zavartalanul napos idő várható, de máshol is sok napsütés valószínű kevés fátyol-, hazánk délnyugati, nyugati felén gomolyfelhőkkel is. Ez utóbbiakból délután néhol zápor sem kizárt. A keleti, északkeleti szél ismét több helyen megélénkül. A legmagasabb nappali hőmérséklet 20 és 25 fok között várható. Most napokig nem kell fronthatástól tartani.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra