Amit a szürkehályog-műtétről tudni érdemes

A szürke hályog a szemlencse elszürkülésével járó fájdalommentes betegség, mely főleg az idősebbeket érinti és fokozatos látásromlással jár. Bár kezdeti szakaszában szemüveggel is lehet kezelni, a betegség előrehaladtával műtét javasolt. Mit érdemes erről tudni?

Mit kell tudni a szürkehályog-műtétről?

A szürkehályog-műtétet alapos vizsgálat előzi meg, és ellenőrzik azt is, hogy milyen egyéb betegség érintheti a szemet (például zöld hályog, makuladegeneráció). Ezek ugyan nem feltétlenül jelentik, hogy a szürke hályogot nem lehet megműteni, de kisebb javulásra kell számítani a beavatkozás után.

A szürkehályog-műtét során a beszürkült, homályos szemlencsét eltávolítják, és a helyére egy tiszta, általában műanyagból, akrilból vagy szilikonból készült lencsét illesztenek. A műtétet helyi érzéstelenítésben végzik, speciális szemcseppeket adagolnak a szembe (altatás főként gyermekeknél, a veleszületett szürke hályog gyógyítására alkalmazott beavatkozásnál szükséges).

Soha többé szemüveg a szürkehályog-műtét után! A közeli, közepes és távoli látást biztosító új trifokális lencse implantátum forradalmasíthatja a szürke hályog kezelését. Kattintson! A műtét során általában egy apró bemetszést végeznek a szaruhártyán, majd ultrahang segítségével "összezúzzák" a szemlencsét, és a bemetszésen keresztül eltávolítják a darabokat. A beültetett lencsét úgy választják meg, hogy a betegnek a későbbiekben ne kelljen szemüveget viselnie, vagyis az éles látást minél jobban visszaállíthassák, a viselendő szemüveg dioptriája alacsonyabb legyen. A beültetett lencse semmilyen gondozást nem igényel. A szürkehályog-műtét általában 20 perces, és nem igényel hosszú kórházi tartózkodást sem. Amennyiben mindkét szemen megtalálható az elváltozás, a beavatkozást két szakaszban végzik el, a két szürke hályog egyszeri műtétjét nem javasolják.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A szürkehályog-műtét meglehetősen biztonságos, a beavatkozások 1-2 százalékában alakul csak ki komplikáció. A kockázatokat természetesen mindig egyénileg, a szemész szakorvossal együtt kell mérlegelni.

A műtét után a gyulladás megelőzéséhez, a gyógyulás elősegítéséhez általában szemcseppet ajánlanak a szakorvosok

A beavatkozás után előfordulhat irritáció vagy fájdalom, de ennek kezelésére a legtöbb esetben egyszerű, vény nélkül is kapható fájdalomcsillapító gyógyszer is alkalmas. Emellett előfordulhat könnyezés, fényérzékenység is - ezt napszemüveggel csökkenteni lehet. A gyulladás megelőzéséhez, a gyógyulás elősegítéséhez általában szemcseppet ajánlanak a szakorvosok. A beavatkozás utáni néhány hétben tartózkodni kell a komoly megterheléssel együtt járó tevékenységektől.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északi országrészben akár vastagabb vizes, tapadó hóra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.