Ebbe halnak bele a magyarok

A dohányzás a szívbetegségek és a stroke vezető oka Magyarországon - hívta fel a figyelmet az Egészségügyi Világszervezet (WHO) Magyarországi Irodája.

A dohányzás a szívbetegségek és a stroke vezető oka Magyarországon

A dohányosok körében 2-4-szer nagyobb a szívkoszorúér-megbetegedések és az agyvérzés kialakulásának valószínűsége, mint a nemdohányzóknál, a passzív dohányos felnőttek esetében pedig 25-30 százalékkal magasabb ez a kockázat - tették hozzá.

Ebbe halnak bele a magyarok, dohányzás, cigi, leszokás, halál
Sosem késő leszokni a dohányzásról

Mint kifejtették: a szív- és érrendszeri megbetegedések közé tartozik a koszorúér-betegség , az agyi érbetegségek és a szívbillentyű-rendellenességek . Világszerte 17,7 millió ember halálát okozzák ezek a betegségek, mely az összes haláleset egyharmada. A WHO Európai Régiójában, ahol a felnőttek 28 százaléka dohányzik, a 2015-ben elhunyt 4,2 millió dohányos 46 százaléka szív- és érrendszeri betegség következtében vesztette életét. Magyarországon, ahol a felnőttek 28 százaléka dohányzik, a szív- és érrendszeri betegségek évente mintegy 62 ezer halálesetért felelősek.

Ma van a Dohányzásmentes Világnap A szervezet az idei Dohányzásmentes Világnap (május 31.) alkalmából hívja fel a figyelmet arra: mit lehet tenni a dohányzás szívbetegségekre jelentett kockázatának csökkentése érdekében, és hogy mekkora azonnali változást eredményez, ha a dohányosok úgy döntenek, leteszik a cigarettát.

Érdemes leszokni a dohányzásról

Mint kiemelték: a dohányzásról való leszokás - függetlenül attól, hogy mennyi ideig dohányzott valaki - több betegség kockázatát csökkenti. Például 10 évvel a dohányzás abbahagyása után a tüdőrák rizikója a dohányosokéhoz képest a felére esik vissza - jegyezték meg.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Közleményük szerint a dohányzásról való leszokás hatásai már szinte azonnal megmutatkoznak: 20 percen belül csökken a pulzus és a vérnyomás, 12 órán belül normalizálódik a vér szén-monoxid szintje, 2-12 héten belül javul a keringés és a légzésfunkció. Ezek mellett 1 évvel a leszokást követően a koszorúér-betegség kockázata már csak fele a dohányosokénak, 5-15 évvel a leszokás után az agyvérzés kockázata megegyezik a nem dohányzókéval, míg 15 évvel a leszokást követően a koszorúér-betegség kockázata megegyezik a soha nem dohányzókéval - fejtették ki.

Az utóbbi években biztatóak a tendenciák

Idézve Jakab Zsuzsannát, a WHO Európai Regionális Igazgatóját ugyanakkor megjegyezték: "az utóbbi években biztatóak a tendenciák". Egyre többen hagynak fel a dohányzással, s a kormányok is tisztában vannak azzal, hogy a dohányzás visszaszorítása pozitív hatással van a lakosság egészségére, s az ország gazdaságára és egészségügyi rendszerére is. Mint megjegyezték: a WHO Dohányzás-ellenőrzési Keretegyezménye mentén - hasonlóan az Európai Régió más országaihoz - az elmúlt években Magyarország is számos intézkedést vezetett be a dohányzás visszaszorítása érdekében.

Az Országos Korányi Pulmonológiai Intézet szakértőinek jelentése szerint a dohányzási gyakoriság a 2003-ban mért 34 százalékról 2014-re 28 százalékra csökkent. A férfiak 34 százaléka, a nők 22 százaléka dohányzik - írták, de megjegyezték: a nők esetében ez az arány sajnos továbbra is a legmagasabbak között van Európában.

WHO: Magyarország sokat tett a dohányzás visszaszorításáért

Magyarország sokat tett a dohányzás visszaszorításáért, számos olyan intézkedést hozott, amelyeknek már vannak látható eredményei - mondta az Egészségügyi Világszervezet (WHO) magyarországi irodavezetője Budakeszin.

A dohányfüstmentes világnap alkalmából tartott rendezvényen Ledia Lazeri felelevenítette, hogy Magyarország betiltotta a nyilvános, zárt helyeken történő dohányzást, csökkentette a cigarettát és egyéb dohánytermékeket árusító helyek számát, valamint megemelte ezen termékek jövedéki adóját. Mindezen intézkedések hosszú távon hozzák majd meg a kívánt eredményeket, azonban az adatokból az látszik, hogy mind a nők, mind a férfiak esetében csökkent a dohányosok száma - emelte ki.

Magyarország sokat tett a dohányzás visszaszorításáért a WHO szerint, Országos Korányi Pulmonológiai Intézet dohányzás cigi WHO Emmi leszokás a dohányzásról leszokás a cigiről
Magyarország sokat tett a dohányzás visszaszorításáért a WHO szerint

Fontos a leszokás támogatása és a megelőzés

A leszokás támogatására és a megelőzés fontosságára hívják fel a figyelmet a Budakeszin zajló egészségnapon, amit közösen szervezett az Országos Korányi Pulmonológiai Intézet, Budakeszi önkormányzata, valamint az Emberi Erőforrások Minisztériumának Dohányzás Fókuszpontja. Csutoráné Győri Ottilia, Budakeszi polgármestere a kezdeményezésről elmondta, céljuk a régió lakossága egészségi állapotának javítása, amelyben helyet kap a rendszeres testmozgás , a dohányzás visszaszorítása, az egészséges táplálkozás és a lelki egészség megőrzésének támogatása.

Kovács Gábor, a Korányi-intézet főigazgatója arról beszélt, hogy mindenki felelős a saját egészségéért. Arra szeretnék felhívni a figyelmet, hogy a rendszeres testmozgás és a dohányfüstmentes élet segítségével megőrizhetjük szívünk, ereink és tüdőnk egészségét, csökkenthetjük a szívkoszorúér-betegség, az agyvérzés, az érszűkület és számos rákos betegség okozta halálozás kockázatát - emelte ki.

Budakeszin a dohányfüstmentes világnap és a Kihívás napja közös rendezvényén ingyenes szűrések mellett vezető orvosok adnak egyénre szabott tanácsokat, az érdeklődők kerékpáros erőnléti felmérésben vehetnek részt, a dohányzók szakértői támogatást kaphatnak a leszokáshoz, a legkisebbeket pedig a rászokást megelőző játékos programokkal várják.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a délután északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északkeleti harmadban még havazásra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.