Ezzel a beavatkozással a szakemberek a károsodott ideghártyát pótolják, így a retinitis pigmentosa nevű betegség miatt megvakult betegek kaphatnak új reményt.
Magyarországon több mint kétezer embert érint a retinitis pigmentosa. Ilyen kór esetén az ideghártya bizonyos rétege fokozatosan elhal, és idővel vakság vagy súlyos látáskárosodás is kialakulhat.
A Látás világnapján tartott sajtótájékoztatón prof. dr. Németh János, a Semmelweis Egyetem Szemészeti Klinikájának igazgatója elmondta, hogy a mindössze 3x3 milliméter nagyságú, sok kicsi fotocellából álló chip segítségével olyanok nyerhetik vissza látásukat, akik az említett betegség végső stádiumában már szinte teljesen megvakultak.
A műtét során egy apró implantátumot helyeznek el a szem belsejében a retina alatt, és a hozzákapcsolódó vékony kábelt, illetve a tápegységet is beültetik a bőr alá. A hosszú operáció során nagyrészt standard, hagyományos módszereket alkalmaznak, amik kiegészülnek egyedi lépésekkel is, ezért a műtét nagy odafigyelést igényel. Eddig minden esetben (15 beültetés történt) szövődménymentesen zajlott mind a műtét, mind a sebgyógyulás.
A chipnek köszönhetően a betegek látásában beállt javulás lehetővé tette, hogy felismerjék a fényforrások irányát, melynek nagy jelentősége van az önálló tájékozódás szempontjából. A páciensek részben képesek arra is, hogy sötét alapon világos tárgyakat ismerjenek fel (pl. étkészlet) és lokalizálják ezeket, továbbá esetenként 4-6 cm magas betűket is felismerjenek 60 cm-es távolságból, és ezekből szavakat alkossanak.
A németországi kutatások és sikeres beültetések után 2011-től hazánkban is toborozzák a betegeket a műtétre a Semmelweis Egyetemen. A beavatkozásról a www.lataskozpont.hu oldalon további információk elérhetők el.