Hány féle szagot bírunk megkülönböztetni?
A szakértők korábban úgy vélték, az emberek nagyjából 10 ezer szagot képesek megkülönböztetni, most azonban úgy tűnik, hogy valójában közel egymilliárdot. A tudósok meg vannak győződve róla, hogy szaglásunk majdnem olyan fejlett, mint az állatoké, de mivel a szagokat gyakran elfedik a modern technológia eszközei, már nem figyelünk oda annyira rájuk, és emiatt sok fontos információ elveszik.
"Az emberek nem vesztették el a szaglásukat, csak már elfelejtették, hogy milyen jól működik ez az érzékszervük , mivel szinte soha nem használják ki teljesen" - nyilatkozta dr. Leslie Vosshall, a Rockefeller Egyetem munkatársa. "A vizsgálati eredményeink alapján egyértelmű, hogy az emberi szaglás sokkal többre képes, mint azt korábban gondoltuk."
A felegyenesedett testtartás miatt természetesen orrunk is távolabb került a szagok elsődleges forrásától, a talajtól. Ezen kívül a modern ember igyekszik a kellemetlen szagokat elkendőzni mindenféle parfümökkel , légfrissítőkkel és dezodorokkal. A tudósok szerint ennek köszönhető elsősorban, hogy a szaglás jóval kevésbé fontos manapság, mint mondjuk a látás, vagy a hallás. Ennek ellenére a szagok mégis nagyon nagy szerepet játszanak az életünkben, még ha tudatosan ezt nem vesszük észre. A különböző illatok például mind a veszélyhelyzetek érzékelésében, mind a párválasztásban fontos szerepet játszanak.
Alulbecsültük szaglószervünket (Fotó: Europress)
Az emberi szaglás jóval fejlettebb, mint gondoltuk
"Vannak olyan emberek, akiknek az illatát kellemesebbnek találjuk a többinél, ez pedig a vonzalom egyértelmű jele - nyilatkozta dr. Craig Roberts, a Stirling Egyetem pszichológus szakértője - A szaglószervünk jóval összetettebb és finomabb szerkezet , mint gondoljuk." A vizsgálatok során a tudósok 128 különböző illatmolekulát használtak fel, amiből mintánként maximum 30-at kevertek össze. A résztvevőknek egyszerre három mintát mutattak, amiből kettő azonos volt, egy pedig némileg eltért a többitől. A feladat az volt, hogy ezt az egy különbözőt kiválasszák.
Az eredmények szerint az átlagos szaglással rendelkező résztvevők akkor voltak képesek megkülönböztetni egymástól a mintákat, ha a két illatkeverék molekuláinak legalább a fele különbözött. Ebből a tudósok kiszámolták, hogy a 128 illatminta esetén a lehetséges, még felismert kombinációk száma megközelíti az egymilliárdot. "Ebből is látszik, hogy az emberi szaglás jóval fejlettebb, mint azt korábban gondoltuk - nyilatkozta dr. Andreas Keller, a Rockefeller Laboratórium munkatársa - Egyszerűen csak nem használjuk ki a mindennapok során." A kutatás részletes leírása a Science című tudományos szaklapban olvasható.