A két férfi egy klinikai kísérletben vett részt, amelyet az Oxford Egyetem Szemklinikáján végeztek. A két páciens, Chris James és Robin Millar a retinitis pigmentosa nevű betegség révén vesztette el látását. Ez egy ritka örökletes betegség, amely során a szem hátsó részében található fotoreceptor sejtek működése fokozatosan szűnik meg, így a látásukat is elveszítik a betegek.
A két páciens most elektronikus retinát kapott, amely egy igen vékony, 3 mm-es mikroelektronikai chip: 1500 fényérzékeny pixelével tulajdonképpen átveszi a fotoreceptor pálcikák és csapok funkcióját. A chip drótjait egy, a fül mögé helyezett központi egységbe vezetik, mely elektromos impulzusokat küld a látóidegnek, illetve az agynak. Robert MacLaren professzor, a kísérlet vezetője elmondta: "ez az első alkalom, hogy brit betegek, akik teljesen megvakultak, újra képesek látni."
"Messzebbről nehezen, de közelről jól meg tudom különböztetni a tárgyakat" - tette hozzá Chris James. "Természetesen, még meg kell szoknom az új látásomat."
"Egy látó számára nem nagy dolog megkülönböztetni a tárgyak körvonalát, de egy vak embernek ez teljesen megváltoztathatja az életét" - mondta MacLaren.