A hőmérséklet-túlérzékenység komoly betegség
Még nem tudni pontosan, hogy mi okozza ezt a tünetet, de van néhány kutatás, amely arra utal, hogy a vegetatív idegrendszer rendellenességéről van szó, amely a homeosztázisért és a testünk környezeti változásokra adott válaszaiért, így a "küzdj vagy menekülj" reakcióért is felelős.
A fibromyalgiában (angol rövidítése után FMS) szenvedők esetében a kutatás azt mutatta ki, hogy a kóros testhőmérséklet a szervezet képtelensége a hőmérséklet-változásokhoz való alkalmazkodásra. Ráadásul az alacsonyabb fájdalomküszöb miatt mind a meleg-, mind a hideginger alacsonyabb intenzitása mellett is megjelenik a fájdalom. Ha a Nap besüt például a kocsi ablakán át, az a karon égő fájdalmat eredményez, míg másnak ez csak enyhe kényelmetlenség.
A tudósok felfedezték, hogy egy teljesen önálló ideghálózat felel a hőmérséklet-érzékelésért. Ezek az idegek kizárólag a vérerekben foglalnak helyet, s ezért korábban arra gondoltak a tudósok, hogy a véráramlás ellenőrzéséért felelősek. Így a FMS-kutatások már a véráramlás és a hőmérséklet-érzékelés abnormalitását is a célpontok közé vették.
Mik azok az AV-söntök?
A kutatók megállapították, hogy az FMS által érintett betegeknél extra hőmérséklet-érzékelő idegek találhatók a bőr speciális erei, az úgynevezett AV söntök mentén. Ezek felelősek a kéz, a láb és az arc véráramlásának szabályozására válaszul a hőmérséklet változásaira. Emiatt pirul ki hidegben az arcunk, vagy a szabadon hagyott kezünk, mert több vért és meleget juttat a bőr alá a szervezet az AV-söntökön át.
A hőmérsékletérzékenység megjelenhet a krónikus fáradság szindróma esetén is. Ilyenkor azok az idegek, amelyek a fájdalomra reagálnak, azaz csökkentik a fájdalom szintjét például, ha azt látjuk, hogy a vérvételnél meg fognak szúrni bennünket. Ez a gátlás lassabban működik a hideg esetében, azaz a hideget fájdalomként érzékelik ezek a paciensek. Itt is a vegetatív idegrendszer működési hibájáról van szó, de a folyamatokat még nem tárták fel pontosan.
Forrás: verywell.com