"Az szaglóreceptorunk van, de egyszerűen nem használjuk eleget a szaglásunkat, éppen ezért alulbecsüljük a szaglásunk kifinomultságát."
Korábban úgy gondolták a tudósok, hogy nagyjából 10 000 illatot tudunk megkülönböztetni. A mostani azonban az első kutatás, amely tudományos módszerrel próbálta feltérképezni, mennyire kifinomult az ember szaglása. Ez azért különösen nehéz, mert a szaglás nagyon bonyulult és azt tesztelni jóval nehezebb, mint a látást vagy a hallást. Egy-egy illat ugyanis sok molekulából tevődik össze (akár több száz komponensű is lehet egy szag), és azok érzékelése egyénenként eltérő.
A kutatás során dr. Keller és társai önkéntesekkel dolgoztak együtt. Az alanyoknak kémcsöveket kellett megszagolniuk, melyekben 128 különböző illatmolekulából kevertek ki szagokat. Az önkéntesek egyszerre három kémcsövet kaptak, melyek közül kettő azonos illatot tartalmazott, a harmadik pedig különböző volt. Úgy találták, hogy sokan még akkor is meg tudták különböztetni az illatokat, ha azok 51%-ban azonos molekulákat tartalmaztak.
Dr. Keller szerint a múltban az őseink sokkal nagyobb hasznát vették a különböző szagoknak, mostanra azonban az vált az általánossá, hogy rendszeresen fürdünk, a környezetünket is tisztán tartjuk, az orrunkat pedig magasan a föld felett hordjuk. "Ez alapján kijelenthető, hogy a szaglás sokkal elhanyagoltabb érzékszervünk, mint a látás vagy a hallás" - mondta a dr. Keller.
A kutatás eredményeiről a című magazinban számoltak be.