Koncentrálnia kell? Ne forgassa a fejét!

Aki volt már koktélpartin, bizonyára tudja, milyen nehéz a sok zavaró körülmény miatt követni és hallgatni egy beszélgetést. Az is közismert, hogy ha ilyenkor egy beszélőre koncentrálunk, néhány másodperc múlva könnyebben tudjuk követni a mondanivalóját.

Ezt nevezik koktélparti hatásnak. A japán NTT Communication Science Laboratories kutatói azonban a Proceedings of National Academy of Sciences szaklapban megjelent tanulmányukban azt írják le, hogy képes a fejünk egyszerű elfordítása felborítani ezt a hatást, hogy újból el kell kezdenünk koncentrálni.

Az első kísérletben a résztvevők olyan hangfalak mellett ültek, amelyek a kutatók által választott hangokat adták ki. Két különböző hangot játszottak le szakaszosan, így mindegyikre nehéz volt koncentrálni. A koktélparti beszélgetéséhez hasonlóan azonban az alanyok hamarosan meg tudták különböztetni a két hangot, és képesek voltak külön-külön követni azokat.

Ezután a résztvevőket egyedül egy szobába ültették, fejhallgatóval a fejükön. Egy másik szobába egy robotot tettek, melyet az alanyok láthattak, mikrofonokkal a hallójáratában. Lejátszották a korábbi hangokat, majd a robot mikrofonjai által felfogott hangot továbbították az ember felé. A kutatók ennek köszönhetően úgy vizsgálhatták a koktélparti-hatást, hogy több paramétert is megváltoztathattak. Megkérhették például a résztvevőt, hogy hirtelen fordítsa el a fejét, hogy kideríthessék, hogyan befolyásolja ez a hangok követésének képességét. Arra is kérhették, hogy csak akkor tegye ezt, amikor a robot is elfordítja a fejét, vagy a robottal utánoztathatták az önkéntes fejmozgását. A hangforrás paramétereit is tetszés szerint lehetett változtatni.

Miután a kutatók az összes lehetőséget sorra vették, kiderült, hogy a koktélparti-hatás rendkívül mulandó, már a fej puszta elfordítása majd visszafordítása is a tiszta értés eltűnését eredményezi, és az alanynak újra kell kezdenie a koncentrálást. Érdekes módon a környezet más változásai nem vezettek e jelenséghez. Ha például az alany koncentrációját egy felvillanó fénnyel egy pillanatra elvonták, az agynak nem kell újra kibogoznia a különböző hangokat, hanem továbbra is meg tudta különböztetni a hallott hangokat.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A kutatásból ugyanakkor az is kiderült, hogy a hangok folyamának elvesztése, majd az erre történő újrafókuszálás nem tette lehetetlenné az alanyok számára a folyam lényegének követését, ami megmagyarázza, hogyan képesek az emberek még olyankor is követni a teljes beszélgetést egy partin, ha időnként elveszítik a fonalat.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a délután északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északkeleti harmadban még havazásra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.