Szemünknek az idősödés során nemcsak a látásromlással kell megküzdenie, hanem számos látásvesztést okozó betegséggel is, mint például a szürke vagy zöld hályog. Melyik, hogyan kezelhető?
Olvasószemüveg helyett műtét!
Szemünk a születést követően folyamatos fejlődésen, változáson megy keresztül. Újszülöttként alig látunk valamit, látásélességünk egy éves korunkban még mindig elég csekély, mindössze 25 százalékos, s csak ötéves korunkra érjük el a teljes látásélességet. Azok a szerencsések, akik mind közelre, mind távolra tökéletesen látnak, a negyedik ikszen túl kezdik észrevenni, hogy az apró betűs részeket nem tudják elolvasni, távolra kell tartani az újságot, a telefont, sőt a közelre nézés erőltetésekor megfájdul a fejük.
Az öregszeműség vagy presbyopia a szemlencse rugalmasságának, fókuszáló vagy alkalmazkodó képességének (akkomodáció) a romlását jelenti. Az akkomodáció fiatalkorban 12-16 dioptria, ám ez a képesség a kor előrehaladtával tízévente 2,5 dioptriával csökken, mígnem 55 éves korunkra az alkalmazkodó képesség szinte teljesen megszűnik. 40 éves kor körül a szemünk fókuszáló képessége mindössze 3 dioptria, ami azt jelenti, hogy már keresnünk kell a megfelelő élességet adó olvasási távolságot. A szemészek és az optikusok eddig kezüket széttárva álltak a probléma előtt, a hagyományos kezelés az olvasószemüveg felírásában ki is merült, ma már azonban lézeres szemműtét is rendelkezésre áll az öregszeműség korrekciójára.
A kezelés a már több évtizede jól ismert és a világban is leggyakrabban alkalmazott lebenykészítéssel járó, fájdalommentes LASIK technikára épül, amiből több mint 3 milliót végeznek évente világszerte. A technika egyszerűen kivitelezhető, a fénytörési hibák lézeres javításával foglalkozók nagy gyakorlattal és biztonsággal végzik, a beavatkozás Magyarországon is egyre több szemészeti klinikán elérhető.
Látásjavítás 40 év felett - műtéttel az éles látásért
Alattomos kór: a glaukóma
A negyvenévesnél idősebbek között viszonylag gyakori megbetegedés, a világon összesen 73 millióan szenvednek a glaukómától, közülük minden tizedik teljesen elveszíti miatta a szeme világát. Ez a - szemünkbe érkező kép agyba szállításáért felelős - látóideg megbetegedése. A glaukóma okai és megjelenési módjai igen eltérőek, így nem annyira egy betegségről, hanem egy betegségcsoportról beszélhetünk. E betegségek közös vonása a szem belső folyadékáramlásának zavara, a termelődő csarnokvíz elfolyásának akadályozottsága, torlódása, amely a szem megkeményedéséhez vezet. Egyik jellemző és mérhető tünetük a szem belső nyomásának fokozatos vagy hirtelen megemelkedése.
A glaukóma - amelynek magyar neve, a zöld hályog megtévesztő, hiszen nem hályogképződéssel járó folyamatról van szó - megjelenhet önállóan, elsődleges betegségként és másodlagosan, valamely más betegség (például a szivárványhártya gyulladása, szemen belüli daganat, esetleg szürke hályog) szövődményeként is. Kialakulásukban szerepe van az öröklődésnek is, családi halmozódás is kimutatható, és létezik veleszületett glaukóma is. Ha egy családban már előfordult, tanácsos a hozzátartozókat megvizsgálni, nem kezdődött-e el náluk is a sokáig tünetmentes folyamat. Rizikófaktornak számít, ha a páciens betöltötte a 40. életévét, ha magas vérnyomásban szenved, migrénre hajlamos, illetve, ha cukorbeteg. A rizikócsoportba tartozóknak a szemészeti vizsgálatok alkalmával célszerű a szemnyomás-vizsgálatot is elvégeztetni.
A betegség gyógyszeres kezeléssel, a szemcseppek fegyelmezett alkalmazásával, szükség esetén lézeres vagy sebészeti műtéti beavatkozással karban tartható, és bár a bekövetkezett károsodás visszafordíthatatlan, meg lehet akadályozni a további látásromlást.
Vízfüggöny a szem előtt: szürke hályog
A jelentős látásromlást okozó szembetegségek közül az egyik leggyakoribb a szürke hályog . Orvosi neve, a katarakta görög szó, vízesést, vízfátyolt jelent. A név azért is találó, mert a szemlencse elszürkülésével járó betegség során az érintett idővel egyre inkább úgy érzi, mintha vízfüggönyön nézne keresztül.
A hályog első jele az lehet, hogy a beteg zavaróbbnak érzi az erős fényeket, később a színérzékelés romlik, majd a lencse fénytörő képességének változása miatt csökken a látásélesség , egyre erősebb szemüvegre van szükség. Leggyakrabban az idős emberek körében fordul elő (a 65 éven felülieknek több mint a fele érintett), de az élet bármely szakaszán kialakulhat, sőt, van veleszületett változata is. Hályogfejlődést különböző betegségek minden életkorban okozhatnak, ilyenek a szemet ért sugárzás- és hőhatások, mechanikai sérülések is.
A műtét megmentheti a látást
A gyógyítás eszköze a műtét, amely során az elszürkült, átlátszatlanná vált szemlencsét eltávolítják és műanyagból vagy szilikonból készült műlencsével pótolják. A szemlencse eltávolítása vagy egészében, tokjával együtt történik, vagy újabban inkább csupán a lencse magjának kivételével, az eredeti tok meghagyásával végzik.
A mai modern műtéti eljárásoknál lényegesen kisebb sebnyílás elegendő, mint a hagyományos szürkehályog-műtétnél. Ezek a pár milliméteres sebek maguktól összetapadnak, ezért rendkívül gyors a gyógyulás. Nincs szükség altatásra, sem injekció adására. Lehetőség van egynapos sebészeti eljárásra is, ilyenkor a beteg még a műtét napján el is hagyja a klinikát. Bár nem veszélytelen az eljárás, ugyanakkor teljes látáskorrekciót jelent: lehetővé teszi, hogy a beteg a műtét után élesen lásson közelre és távolra is, segédeszköz nélkül.
Leggyakoribb lézeres látásjavító eljárások
PRK A PRK (Photo Refractive Keratectomy) során ledörzsölik a szaruhártya védőrétegét, a hámsejteket és a szaruhártya felszínen végzik a lézeres kezelést. A műtét után a kezelt területet védő kontaktlencsével fedik le. A hámsejtek 2-3 nap alatt nőnek vissza, mely idő alatt fényérzékenység, idegentest érzés tapasztalható. A szájon át szedhető fájdalomcsillapítók jól csökkentik a panaszokat. A PRK kezelés előnye, hogy teljesen biztonságos, kitűnő eredményei vannak. Körülbelül 10 nap múlva lehet munkába állni. LASIK A LASIK angol műszó, a Laser-Assisted In Situ Keratomileusis rövidítése. A sebész ennél az eljárásnál egy speciális, mechanikus eszköz (a mikrokeratóm) segítségével védőlebenyt képez a szaruhártya felső rétegeiből. Ezt felhajtja, majd a lebeny alatti fájdalommentes rétegben elvégzi a lézerkezelést. Végül visszahajtja a lebenyt, amely visszafekszik a műtött területre. A LASIK-nak kétségtelen előnye, hogy a PRK-val járó kellemetlenségektől mentes. A gyorsabb gyógyulás és a fájdalommentesség ígéretével a páciensek jelentős része ezt az eljárást választotta. Mára átvette a vezető szerepet a PRK-tól.
IntraLASIK Az IntraLASIK eljárás lényegében megegyezik a LASIK eljárással. A különbség a védőlebeny képzésénél jelentkezik. A LASIK eljárásnál egy számítógép által vezérelt mechanikus eszközzel készítik a lebenyt, míg az IntraLASIK eljárásnál ezt a műveletet is lézer végzi. A szaruhártya korrekciója a lebenyképzés után már azonos módon, mindkét esetben egy másik lézerrel történik.