Az agyban - különösen a vizuális kéregben, amely a képek feldolgozásáért felelős -, nagy a hím nemi hormonok (androgének) receptorainak szintje. Az androgének emellett az embriogenezis során a látókéregben lévő neuronok fejlődését is kontrollálják, emiatt a férfiaknak 25 százalékkal több ilyen neuronjuk van, mint a nőknek.
A Brooklyn és a Hunter Egyetem kutatói ezért olyan 16 éven felüli iskolás önkéntesek látását hasonlították össze, akiknek normális volt a színlátásuk, valamint 20/20-as látással (normál látással) rendelkeztek, akár kontaktlencsével vagy szemüveggel korrigálva.
Az eredményekből kiderült, hogy a férfiak a finom részletekre és a gyorsan mozgó dolgokra érzékenyebbek, a nők azonban jobban meg tudják különböztetni a színeket. "Csakúgy, mint más érzékeink, a hallás és a szaglási rendszer, a látás is nembeli különbségekkel alakult ki" - magyarázta Israel Abramov, a tanulmány szerzője.
A szakember hozzátette, hogy ennek a különbségnek a hátterében nem a szem eltérő szerkezete állhat, hanem a színek feldolgozásában kell keresni a magyarázatot. Az eredményeikből következtetve a professzor szerint a színek feldolgozásában a tesztoszteron fontos szerepet játszhat. A tanulmány a oldalain jelent meg.