Még egy lépéssel közelebb az időskori halláskárosodás kezeléséhez

A kutatóknak sikerült azonosítaniuk egy gént, amely az öregedéssel járó süketség kulcsát jelentheti. Az áttörés közelebb hozhatja a 60 éven felüliek felét érintő hallásvesztés megelőző kezelésének lehetőségét.

Amikor a kísérlet során az egerekben deaktiválták az FGF20 gént, az állatok tökéletesen egészségesek maradtak, de egyáltalán nem hallottak. A Washington Orvostudományi Egyetem kutatói kimutatták, hogy a belső fülben található külső szőrsejtek kétharmada eltűnt. E sejtek károsodása áll kapcsolatban a legtöbb öregedéssel, zajártalommal és bizonyos genetikai betegségekkel összefüggő hallásvesztéssel. A tanulmányból az derül ki, hogy ez az emberekben is előforduló gén kulcsfontosságú lehet az új szőrsejtek létrehozására irányuló kísérletek szempontjából, ami a süketség elleni kezelés kifejlesztésének központi elemének számít. Mivel az emberi szervezet képtelen pótolni ezeket a sejteket, jelenleg nincs gyógymód, csupán a hallássegítő eszközök nyújthatnak valamilyen segítséget. Az öregedéssel járó hallásvesztés ennek ellenére a mai napig társadalmi elszigeteltségre kárhoztatja az érintetteket.

A PLoS Biology legújabb számában megjelent kutatás vezetője, dr. Sung-Ho Huh elmondta, ez az első bizonyíték arra, hogy a belső és a külső szőrsejtek egymástól függetlenül fejlődnek. Ez pedig azért fontos, mert az öregedéssel járó és a zajártalom okozta hallásvesztés a külső szőrsejtek elvesztése következtében alakul ki.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A következő lépés annak meghatározása lesz, hogy az emberi süketség ugyanennek a génnek a mutációja okozza-e. Az erre irányuló kutatások már folyamatban vannak.

Animáció: HáziPatika.com

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +2 °C
Minimum: -3 °C

Változóan felhős időre számíthatunk, de az éjszaka első felében a keleti tájakon még több lehet a felhő, illetve az Északi-középhegység térségében hajnalra zúzmarás köd képződhet. A Tiszántúlon lassanként megszűnik a havazás, másutt csak kisebb hózápor fordulhat elő. Az északnyugati, nyugati szél helyenként élénk marad. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet általában -6 és 0 fok között várható, de a szélárnyékos, hóval borított tájakon ennél jóval hidegebb, akár -10 fok körüli értéket is mérhetünk. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra