Miért szeretünk más ételeket felnőttként?

Az emberek jelentős része felnőttként megkedvel olyan ételeket, amelyeket gyerekként esze ágában sem volt megenni, a gyermekkori kedvencekre pedig rácsodálkozik, hogy mit is szerethetett ezeken akkoriban. Mi állhat e változás mögött?

Semmiképpen sem a járványos gyerekhiszti akadályozza a kapros tökfőzelék elfogyasztását serdületlen korban, hanem az, hogy az ízérzékelésünk sejtszinten alakul át gyökeresen. Az ízek érzékelése a szánkban, elsősorban a nyelvünkön elhelyezkedő ízlelőbimbókra épül, ezekben vannak a különféle alapízekre érzékeny receptorok.

családi ebéd
Családi ebéd. Mindenki mást érzékel

Egy átlagos felnőtt szájában 10 ezer ízlelőbimbó dolgozik, amelyek nagyjából két hét után elhalnak, majd újak termelődnek a régiek helyén. Gyerekként még 30 ezer ízlelőbimbónk van, ezeknek a kétharmada a kamaszkorban pusztul el a rendes életciklusa szerint, de aztán nem regenerálódik. A pubertás elmúlásával ismét egyensúlyba kerül az ízlelőbimbók elhalásának és újjászületésének ritmusa.

A gyerekek tehát sokkal intenzívebben, és kifinomultabban érzékelik az ízeket, mint a felnőttek. És ez nem csak mennyiségi kérdés. Gyerekkorban sokkal több kalóriára van szüksége a szervezetnek, ezért az ízlelőbimbók a magas energiatartalmú , vagyis cukros és zsíros ételekre hangoltak. Ezért imádják annyira az édességet a kisgyerekek. Mivel érzékenyebb az ízlelésük, a keserű és savanyú ízeket is erősebben érzik, ezért az ilyen ízű ételek taszítóak lehetnek számukra, mert egyszerűen túl keserűnek vagy túl savanyúnak érzik őket. (Egyes kutatások ezzel magyarázzák, hogy a gyerekek miért nem szeretik a zöldségeket.)

Vajon mi lehet az oka annak, hogy egyesek ki nem állhatják például a kelbimbót, mások viszont szívesen ennék akár minden nap? Lehetséges, hogy az ízlelőbimbóinkat is a genetikai örökségünk irányítja? Részletek!

A kamaszkor végére kialakuló ízlelőbimbó-térkép 40 éves kor körül kezd újra megváltozni, ilyenkor lassul le az új receptorok növekedési üteme, miközben a régiek elhalása ugyanúgy megy tovább. Az eredmény: ahogy idősödik az ember, úgy tompul az ízérzékelése. (És azzal párhuzamosan a szaglóérzéke is: 80 éves korra az embernek gyakorlatilag alig marad szaglása.) Ennek a hatása, hogy a középkorú, és idősebb emberek az intenzívebb ízű és fűszeresebb ételeket szeretik. Ez a folyamat magyarázza tehát, hogy miért szeretünk más-más ételeket gyerekként, felnőttként, és idős korunkban.

Forrás: Index.hu

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a délután északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északkeleti harmadban még havazásra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.