A szemdaganatok betegségcsoportjába sorolunk minden olyan daganatot , amely a szemet érinti, illetve annak a közvetlen környékén van. A szemészeti daganatokkal első vizsgálat során, felfedezéskor a szemész foglalkozik. Közülük a leggyakoribbak a szemhéjdaganatok, amelyek a szem védőszerveit érintik. A valódi szemdaganatok, a szemgolyó- és a szemüregdaganatok ennél sokkal ritkábbak, viszont veszélyesebbek.
Mik a szemdaganatok okai?
A szemdaganatok tünetei és kezelése című Betegségek A-Z legújabb szócikkéből sok hasznos információt tudhat meg például a betegség diagnosztizálásáról.
Hogy lehet kezelni a szemdaganatokat?
A szemdaganatok kezelési formája nagyban eltérhet attól, hogy pontosan milyen fajta elváltozásról beszélünk. A kötőhártyának lehetnek laphámrákjai és limfómája is, ezek kezelése különböző. A retinoblasztóma kezelése attól függ, hogy ultrahanggal, CT-vel, MR-vizsgálattal, érfestéssel és altatásban végzett szemfenéktükrözéssel vizsgálva látnak-e esélyt arra, hogy a látás menthető-e.
A szemmelanóma a fokozott erezettség miatt könnyen ad áttétet. Ha hamar észreveszik, műtéttel gyógyítják. Ha a szemgolyó daganata áttöri a szemgolyó erős inas hártyáját, akkor betörhet a szemüregbe is. Itt a daganat már sokkal veszélyesebb, emiatt pedig az orvosi beavatkozásnak is agresszívebbnek kell lennie. A szemdaganatok kezeléséről, kórlefolyásáról még többet tudhat meg a Betegségek A-Z szócikkéből .
Szócikkünket a Szemészeti problémák alkategóriában találja meg . A cikk elkészítéséhez nyújtott segítséget köszönjük dr. Bajcsay Andrásnak, az Országos Onkológiai Intézet főorvosának.